Антимонопольний комітет України почав дослідження можливих причин зміни цін на яйця. Це сталося через безпрецедентні цінники. Цієї осені їх доводилося коригувати двічі на тиждень. Про це розповіли продавчині знімальній групі ТСН, як зазначає кореспондентка Ірина Кондрачук. Пише ТСН. Таку інформацію також повідомляють Контракти.UA.
Ціна за десяток яєць коливається від 58 до 80 гривень. Продавчиня Наталія пропонує яйця відомого українського бренду. Вона демонструє найменші, а отже, і найдешевші. На вітрині також представлені більші яйця, кожен сорт має свою назву - ранкові, білкові, "гулівери" та домашній смак.
Чи продовжать зростати ціни на яйця, ТСН запитала на птахофабриці.
"Відсутність електрики може стати для нас катастрофою", - зазначає заступник директора птахофабрики Євген Боднарчук.
Він додає, що для збереження поголів'я було придбано генератор. Це вже другий за рік. Попередній влітку працював цілодобово через знеструмлення. Тим часом яйця тоді дешевшали. Тому в теплі місяці підприємство працювало в збиток.
Найдешевші ціни, за даними Українського клубу аграрного бізнесу, були в серпні - в середньому по 32 гривні за десяток. Згодом ціни почали зростати, але й годувати курей стало важче. Вартість кормів за рік зросла вдвічі, що становить 70% від вартості яйця. Інші витрати включають енергетику, пальне та зарплати.
"Сьогодні ціни для кінцевого споживача становлять 70-75 гривень. Ми продаємо підприємству за 55-60. Магазини отримують більше прибутку, ніж ми", - повідомляють на птахофабриці.
Те, що для нас дорого, в річному вимірі для цього підприємства, за їхніми словами, все ще є збитковим.
Антимонопольний комітет має намір врегулювати питання маніпуляцій з цінами. Але яким чином, поки що невідомо.
Прогнози аналітиків ринку свідчать, що до кінця року яйця можуть ще подорожчати, але за певних умов.
"Все залежатиме від подальшої ситуації на ринку, яка буде розвиватися. Також важливим фактором є електропостачання - це один з основних чинників після кормової бази для підприємств. Не менш важливий і загальний попит", - зазначає аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка.
Якщо покупці продовжать активно купувати продукцію до свят, як у листопаді, ціна може зрости на кілька відсотків. Однак вже навесні, ймовірно, ціни повернуться до звичного спаду.