Незважаючи на повномасштабну війну, питання купівлі-продажу житла в Україні залишається актуальним. Проте ціни на нього просто астрономічні! У деяких випадках, щоб придбати власну квартиру, українцям доводиться економити всю свою зарплату протягом 10 років! Про це повідомляє Контракти.UA.
Тому українці все частіше звертають увагу на нерухомість у європейських країнах. Кажуть, що в деяких з них купити житло буде легше, ніж в Україні. Всі деталі – дивіться в ексклюзиві ТСН.ua.
Купівля житла в Україні – де найдорожче
Купівля житла в Україні під час війни продовжує залишатися недосяжною мрією для багатьох громадян. Для того, щоб придбати однокімнатну квартиру, потрібно в середньому відкладати всю зарплату від 2 до 10 років, в залежності від міста, де ви плануєте купити житло. До таких висновків дійшли експерти ЛУН та Work.ua на основі своїх досліджень.
Найдорожче житло в Україні наразі знаходиться у Львові, Києві та Ужгороді. У цих містах 1 кв. м на вторинному ринку коштує 1500, 1470 та 1270 доларів відповідно.
До п'ятірки міст із найдорожчою нерухомістю також входять Вінниця та Луцьк, де вартість "квадрата" житла становить 1 110 та 1040 доларів відповідно.
Отже, щоб купити квартиру, доведеться відкладати всю зарплату:
- Львів – за 10 років на однокімнатну квартиру (ціна 65 тис. доларів), 13,7 року – на двокімнатну (89 тис. доларів), 17,2 року – на трикімнатну (112 тис. доларів);
- Київ – за 8,3 року на однокімнатну квартиру (60 тис. доларів), двокімнатну – 13 років (94 тис. доларів), трикімнатну – 18,7 року (135 тис. доларів);
- Ужгород – за 8,9 року на однокімнатну квартиру (55 тис. доларів), на двокімнатну – 13,4 року (83 тис. доларів), трикімнатну – 16,4 року (102 тис. доларів);
- Луцьк – за 8,6 року на однокімнатну (46 тис. доларів), на двокімнатну – 10,7 року (57 тис. доларів), трикімнатну – 12,2 року (65 тис. доларів);
- Вінниця – за 8,2 року на однокімнатну (45 тис. доларів), на двокімнатну – 11,8 року (65 тис. доларів), трикімнатну – 13 років (72 тис. доларів).
Слід зазначити, що за останні пів року у Львові вартість нерухомості на вторинному ринку зросла на 5%, в Ужгороді – на 3%. Натомість у Києві ціни на нерухомість несподівано знизилися на 3%, у Вінниці – на 2%. У Луцьку ціни залишилися стабільними.
Де найдешевша нерухомість в Україні
Найдешевше житло наразі коштує у Херсоні, Запоріжжі та Харкові, що пов'язано з близькістю до лінії фронту та частими російськими атаками. Також до списку міст із найдешевшою нерухомістю входять Суми та Миколаїв. Важливо зазначити, що для аналізу не враховували тимчасово окуповані території.
Вартість 1 кв. м на вторинному ринку у Херсоні, Запоріжжі та Харкові в середньому складає 450, 500 та 590 доларів відповідно. Ціни у Харкові за останні пів року знизилися на 13%, у Запоріжжі – на 15%, у Херсоні – залишилися незмінними.
Квадратний метр житлової площі у Сумах та Миколаєві коштує 600 доларів, при цьому у Сумах за останні пів року ціна знизилася на 8%, а у Миколаєві зросла на 2%.
Отже, щоб купити квартиру, доведеться відкладати всю зарплату:
- Херсон – за 2,8 року на однокімнатну квартиру (15 тис. доларів), даних про двокімнатні квартири немає, трикімнатну – 5,2 року (28 тис. доларів);
- Запоріжжя – за 3,3 року на однокімнатну квартиру (17 тис. доларів), двокімнатну – 4,6 року (24 тис. доларів), трикімнатну – 6,7 року (35 тис. доларів);
- Харків – за 3,6 року на однокімнатну квартиру (20 тис. доларів), двокімнатну – 6 років (33 тис. доларів), трикімнатну – 7,7 року (42 тис. доларів);
- Миколаїв – за 4 роки на однокімнатну квартиру (21 тис. доларів), двокімнатну – 5,7 року (30 тис. доларів), трикімнатну – 7,7 року (41 тис. доларів);
- Суми – за 4,6 року на однокімнатну квартиру (20 тис. доларів), двокімнатну – 7,2 року (32 тис. доларів), трикімнатну – 7,9 року (35 тис. доларів).
У інших містах України за останні пів року ціни на нерухомість на вторинному ринку знизилися на 4-6%, лише у Рівному зросли на 14%. Таким чином, щоб купити квартиру у Рівному, вам потрібно відкладати всю зарплату протягом 8 років. І це за однокімнатну квартиру. У Чернівцях ситуація аналогічна.
Для придбання житла у Житомирі, Черкасах або Полтаві вам потрібно не використовувати свою зарплату близько 7 років. В Одесі, Тернополі, Івано-Франківську, Чернігові та Хмельницькому всю зарплату потрібно відкладати не менше ніж 6 років. Наголошуємо, що ці дані розраховані на основі поточної ситуації на ринку нерухомості та рівня зарплат.
Нерухомість в Іспанії
З огляду на всі ці цифри, останніми роками українці стали активніше купувати житлову нерухомість за кордоном, зокрема в Іспанії. Причин для цього декілька.
По-перше, це війна проти України. Від початку вторгнення з країни виїхало кілька мільйонів людей, з яких приблизно 300 000 осіли в Іспанії. Спочатку багато хто орендував житло, але з часом