п’ятниця18 жовтня 2024
podrobnosti.org.ua

Рада суттєво підвищила податки: що тепер доведеться сплачувати кожному українцеві?

Верховна Рада затвердила рекордне підвищення податків в Україні. Очікується, що закон набере чинності в середині жовтня, але деякі податки доведеться сплатити "заднім числом".
Рада рекордно увеличила налоги: за что теперь будет платить каждый украинец.
gettyimages_2035219708_bf7476daecccf98c0e0ded18bafde992_650x410_12.10.24

Хто, скільки і коли повинен сплачувати нові податки – дізнайтеся в огляді фінансового редактора РБК-Україна Руслана Кисляка. Про це повідомляють Контракти.UA.

10 жовтня Верховна Рада ухвалила законопроект № 11416-д щодо підвищення податків, метою якого є частково знайти додаткові кошти в бюджет для фінансування армії. Цю ініціативу підтримали 247 народних депутатів.

Станом на 13:10 10 жовтня текст оновлено з урахуванням деталей голосування по суті законопроекту у Верховній Раді, опублікованих народними депутатами Данилом Гетманцевим, Ярославом Железняком та Ніною Южаніною.

Нові податки

З жовтня вводяться підвищені ставки деяких великих корпоративних податків.

Авансові платежі з податку на прибуток для АЗС тепер виглядатимуть наступним чином.

Фіксований податковий платіж у держбюджет буде сплачуватися наперед (незалежно від суми майбутнього прибутку) окремо за кожну точку роздрібної торгівлі пальним.

Для АЗС, де НЕ здійснюється продаж алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів:

  • 60 тис. гривень;
  • 30 тис. гривень – для АЗС, що реалізує виключно скраплений газ;
  • 45 тис. гривень – для АЗС, де продаються кілька видів пального, і частка реалізації скрапленого газу становить 50% і більше.

Для АЗС, де здійснюється продаж алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів:

  • 80 тис. гривень;
  • 40 тис. гривень – для АЗС, що реалізує виключно скраплений газ;
  • 60 тис. гривень – для АЗС, де продаються кілька видів пального, і частка реалізації скрапленого газу становить 50% і більше.

Експерти вважають, що авансові платежі податків навряд чи стануть проблемою для великих роздрібних мереж автозаправних станцій, проте можуть створити труднощі для невеликих учасників ринку в регіонах.

Але це ще не все. Якщо сплачений аванс перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання, то така надмірна сума не переноситься на зменшення податкових зобов’язань у наступних періодах. Крім того, сплачений аванс не повертається платнику податку як надміру або помилково сплачені податкові зобов’язання та не може бути зарахований на інші податки і збори.

Якщо власник АЗС не сплатить узгоджену суму авансу з податку на прибуток вчасно, то його чекає штраф.

Сплата податку на прибуток для валютних обмінників прив’язується до розрахунку в євро.

Податок на прибуток валютних обмінників також сплачується авансом – окремо за кожен пункт обміну іноземної валюти. Розмір авансу складає:

  • 600 євро (в гривневому еквіваленті) – для населених пунктів з населенням понад 50 тисяч (окрім Києва);
  • 700 євро – для Києва;
  • 200 євро – для населених пунктів до 50 тисяч жителів або за межами населених пунктів.

Збільшується рентна плата для видобувачів щебню, піску та коаліну.

Податок 50% на прибуток банків потрібно буде сплатити вже за результати діяльності в 2024 році.

Податок 25% на прибуток фінансових організацій (окрім банків та страхових компаній) потрібно буде сплачувати за результати 2025 року. Це стосується компаній на кшталт LiqPay, Portmone, NovaPay тощо. Раніше ставка податку для них становила 18%.

Для сільгоспвиробників підвищується мінімальне податкове зобов’язання. Тепер змінюється порядок розрахунку МПЗ, а мінімальна сума до сплати не може бути меншою за 700 гривень з гектара землі. Для земельних ділянок, де частка площі ріллі перевищує 50% – 1400 гривень з гектара.

Звільняються від оподаткування доходи громадян, отримані в рамках державної програми "Зроблено в Україні" (так званий "Національний кешбек").

Новий порядок податкової звітності

Наступний блок податкових новацій стосується порядку звітності.

З 1 січня 2025 року запроваджується щомісячна звітність з ЄСВ (єдиного соціального внеску), ПДФО (податку з доходів фізосіб) та ВЗ (військового збору) для всіх податкових агентів. До кінця 2024 року відповідна податкова звітність подається в щоквартальному режимі.

До закінчення воєнного стану продовжуються пільги, що дозволяють не подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи для осіб, які отримують благодійну допомогу в Україні або з-за кордону. Це стосується як внутрішньо переміщених осіб, так і тих, хто знаходиться за кордоном, має статус тимчасового захисту і отримує виплати.

ФОПи вперше подаватимуть звітність по сплаті військового збору в річному звіті за 2024 рік, починаючи з 1 жовтня.

Новий військовий збір із зарплат

Військовий збір з будь-яких доходів фізичних осіб, включаючи зарплату, зростає з 1,5% до 5%. Ця норма вступає в силу з моменту набрання чинності законом.

Підвищення військового збору з 1,5% до 5% означає, що з офіційної зарплати найманих працівників роботодавець сплачуватиме на 3,5 п.п. більше податків. При цьому ставка податку на доходи фізосіб (ПДФО) за нормами вищезгаданого закону не змінюється, залишаючись на рівні 18%.

Також не передбачається підвищення з жовтня єдиного соціального внеску (ЄСВ), який сплачує роботодавець на фонд оплати праці в розмірі 22%. Ця цифра залишається незмінною.

Таким чином, якщо наразі з кожної