Цю інформацію повідомляє РБК-Україна, посилаючись на дані, опубліковані Центром Разумкова.
У публікації зазначається, що дані про кількість працюючих пенсіонерів доступні лише в загальному по всіх категоріях пенсій та включають не тільки пенсіонерів за віком або вислугою років, а також працюючих пенсіонерів з інвалідністю. Згідно з інформацією Мінсоцполітики, протягом 2021-2023 років кількість працюючих осіб з інвалідністю знизилася з 455 тис. до 400 тис. осіб.
"Отже, більшість працюючих пенсіонерів - це пенсіонери за віком або за вислугою років, і саме вони визначають тенденцію до зростання загальної кількості працюючих пенсіонерів", - зазначається в дослідженні.
З моменту реформи 2011 року загальна кількість пенсіонерів зменшується, тому частка тих, хто працює, зростає прискореними темпами. На початок 2024 року пенсіонери, які працюють, становили 26% від загальної кількості пенсіонерів, у порівнянні з 19% у 2016-2017 роках та 22% у 2011-2015 роках.
Участь на ринку праці
На ринку праці роль працюючих пенсіонерів також має тенденцію до зростання. Їх частка відносно загальної чисельності робочої сили стабільно становила 13-15%, а відносно зайнятого населення - 14-17%. З початку війни обстеження робочої сили було призупинено.
Проте, якщо врахувати результати загальнодержавного вибіркового обстеження соціально-економічного стану домогосподарств, проведеного за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, у 2023 році частка працюючих пенсіонерів у робочій силі зросла до 19%, а в зайнятому населенні - до 21%. Це означає, що сьогодні з п’яти зайнятих один є пенсіонером.
Як зазначають автори дослідження, висока частка працюючих пенсіонерів характерна для країн Східної Європи, де традиція високого рівня зайнятості населення зберігається ще з часів соціалістичної системи.
Значна присутність пенсіонерів на ринку праці може свідчити про їх активну трудову позицію та наявність попиту на їх робочу силу, зокрема через демографічні фактори - всі ці країни під час перехідного періоду 1990-х років зазнали падіння народжуваності та міграційних втрат, тому зараз стикаються зі скороченням чисельності населення працездатного віку, особливо молоді.
"Водночас високий рівень участі пенсіонерів у ринку праці може вказувати на недостатній рівень пенсій, що змушує шукати додаткові джерела доходу, а також на дисбаланс норм пенсійного законодавства, зокрема слабкість стимулів до відстрочки виходу на пенсію та занизького порогу пенсійного віку", - зазначається в публікації.
Нагадаємо, в Україні кількість працівників пенсійного віку становить 10,3% від загальної кількості працевлаштованих. Найбільш популярними професіями для людей пенсійного віку є: водій автотранспортних засобів, сторож, прибиральник службових приміщень, охоронник, підсобний робітник, двірник, продавець продовольчих товарів, вчитель загальноосвітнього закладу, молодший медперсонал, машиніст (кочегар) котельні.