п’ятниця27 грудня 2024
podrobnosti.org.ua

Кінець ери залежності Європи: у Держдепартаменті США радіють завершенню постачання російського газу.

Закінчення контракту на транспортування газу з Росії через Україну стане значним кроком до завершення епохи енергетичної залежності Європи від російських ресурсів.
Конец эпохи зависимости Европы: в Госдепартаменте США приветствуют окончание транзита российского газа.
_paett_posol_ssha_u_gretsiyi_gettyimages_1227816175_5030ec9b2e4d4744f58cde682ec41f40_650x41019.12.24

Цю інформацію озвучив заступник держсекретаря США Джеффрі Паєтт, як повідомляє РБК-Україна з посиланням на його інтерв’ю "Голосу Америки". Відомості також надала Контракти.UA.

"Я справді на це сподіваюсь", - підкреслив він.

Коментуючи тиск на Україну з вимогою продовжити контракт на транзит російського газу, Паєтт зазначив, що "важливо, що тиск чинять лише одна чи дві країни, а сигнал від Єврокомісії дуже чіткий".

Заступник держсекретаря США привітав висловлювання єврокомісара з питань енергетики Дана Йоргенсена про відмову від російського газу та відданість новопризначеного єврокомісара поступово зменшити залежність у газовій та ядерній сферах, а також усі форми залежності від російських енергоресурсів, щоб досягти нульових постачань з Росії до 2027 року.

Американський посадовець не бачить сенсу в продовженні угоди, яка дозволяла Росії протягом багатьох років впливати на Україну.

"Торгівля енергоресурсами, особливо газом, була основним інструментом впливу Росії на українську економіку з моменту здобуття незалежності. То чому, заради всього святого, когось може цікавити продовження цих відносин?" - дивується Паєтт.

Для того, щоб і надалі обмежувати можливості Росії використовувати доходи від продажу енергоресурсів для ведення війни, США та їхні союзники планують посилити санкції, запевнив Паєтт.

Спроби друзів Путіна продовжити транзит

Контракт між Україною та Росією на транзит газу закінчується 1 січня 2025 року. Європа вже вжила заходів, щоб підготуватися до можливої зупинки транзиту. Частка російського газу в Європі знизилася до 6%, а обсяги російського газу, що проходять через Україну, зменшилися до 4%.

Словаччина та Угорщина здійснюють зусилля на державному рівні, щоб Україна продовжила транзит російського газу. Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо провів телефонну розмову з українським прем'єр-міністром Денисом Шмигалем з цього питання. Фіцо зазначив, що його країна веде "дуже інтенсивні" переговори для продовження транзиту російського газу Україною у 2025 році.

Шмигаль відкинув можливість продовження угоди з "Газпромом". Однак він додав: "Якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України щодо транзиту будь-якого іншого газу, крім російського, ми, звичайно, будемо готові це обговорити та досягти відповідної домовленості на основі принципів енергетичної безпеки як усього ЄС, так і кожної окремої європейської нації".

У вівторок кілька компаній з Угорщини, Словаччини, Австрії та Італії надіслали листа до Єврокомісії, у якому висловили занепокоєння, що завершення угоди "призведе до підвищення цін для споживачів у Європі" і "ускладнить постачання газу".

Про те, що ЄС готується до завершення контракту, заявив єврокомісар з питань енергетики Дан Йоргенсен. Він зазначив, що його основним пріоритетом є "повністю розірвати енергетичні зв'язки ЄС та Росії".