Цю інформацію публікує РБК-Україна з посиланням на роз'яснення Національного банку України (НБУ). Також про це повідомляють Контракти.UA.
За словами представників НБУ, частково попит формується волонтерами, які імпортують необхідні для фронту товари. Дрібні с/г підприємства, малий бізнес та інші також сприяють попиту на готівкову валюту.
"Звісно, частина цього попиту походить від населення. Проте в умовах війни прагнення людей диверсифікувати свої фінансові ризики є абсолютно логічним", - зазначили в центробанку.
У пресслужбі підкреслили, що дії НБУ дозволяють обмежити потенційний попит на валюту: наразі в строкових гривневих депозитах та ОВДП зберігається понад 310 млрд гривень.
"Якби сталася втрата довіри до гривні, ймовірно, ці кошти опинилися б на валютному ринку разом з грошима з поточних рахунків", - пояснили в НБУ.
Політика НБУ й надалі спрямована на підтримку інтересу до гривневих активів. Це також підтримає підвищення облікової ставки в грудні та січні на 1,5 в. п. до 14,5% річних, "оскільки це стимулює банки підвищувати ставки за гривневими депозитами".
Попит на валюту
Нагадаємо, що за 2024 рік банки ввезли в Україну валюти на 15,9 млрд доларів, з яких готівкові долари становлять 11,7 млрд, а готівкові євро - 4,2 млрд доларів.
Згідно з даними НБУ, в 2024 році зростання обсягу готівкової валюти поза банками оцінюється в 16,5 млрд доларів (у 2023 році - 11,7 млрд доларів). Загалом у населення та бізнесу може бути близько 130 млрд доларів, що значно перевищує всі гривневі активи (2,6 трлн гривень).
Протягом 2024 року українці придбали в банках готівкової валюти на 12,2 млрд доларів. Попит на валюту залишався високим і в січні 2025 року, коли громадяни купили 1,480 млрд доларів - рекордний обсяг за останні 12 років.