неділя23 лютого 2025
podrobnosti.org.ua

Шуляк повідомила, що держава вирішує житлові проблеми українців, працюючи в чотирьох ключових напрямках.

Європейський Союз вимагає від України скасування діючого житлового кодексу та впровадження нової житлової політики, яка зможе ефективно вирішувати проблеми з житлом для громадян, що потребують покращення своїх житлових умов.
Для решения жилищного вопроса украинцев государство работает в четырех направлениях, - Шуляк.

Про це повідомляє РБК-Україна, посилаючись на коментар голови комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, лідерки партії "Слуга Народу" Олени Шуляк. Інформацію також надають Контракти.UA.

Законодавчою основою реформи стане ухвалення законопроєкту №12377, який парламент зобов'язаний розглянути до кінця цього року.

Вона підкреслила, що процес реформування вже розпочато. Наприкінці 2024 року був ухвалений закон 4080-IX, який передбачає проведення всеукраїнської інвентаризації нерухомості, що може бути використана для житлових потреб громадян, які потребують покращення житлових умов.

"Голови громад наразі активно залучені до цього процесу. Житло, яке буде визнане можливим для проживання ВПО, переселенці зможуть отримати в пільгову оренду. Результати інвентаризації у формі інтерактивної карти стануть основою для створення інформаційної бази об'єктів нерухомості, придатних для проживання. Важливо проаналізувати, що можна добудувати або використовувати як соціальне чи муніципальне житло, адже існує величезна проблема з шістьма мільйонами внутрішньо переміщених осіб, яким потрібно допомогти у вирішенні житлових питань", - пояснила Шуляк.

Другим елементом реформи, за її словами, буде формування нової законодавчої бази, яка скасовує діючий житловий кодекс, що залишився з радянських часів і є надзвичайно застарілим. Це призводить до того, що він не вирішує проблеми громадян, які потребують покращення житлових умов і десятиліттями чекають у чергах на квартири.

Перші кроки вже зроблено – підготовлено і зареєстровано рамковий законопроєкт № 12377 «Про основні засади житлової політики», який окреслює напрямок майбутньої реформи та її основні аспекти.

"Суть реформи полягає в тому, щоб створити та надати громадянам прості та ефективні механізми для вирішення житлових питань. Наприклад, буде створено фонд соціального житла, яке можна буде отримати в соціальну оренду, а також реальні фінансово-кредитні механізми, які можна буде використовувати для придбання власного або службового житла", - зазначила голова комітету містобудування.

Вона також підкреслила, що ухвалення цього законопроєкту Верховною Радою є обов'язковим, оскільки це є умовою виконання Україною зобов'язань програми The Ukraine Facility, за якою держава отримує фінансову допомогу від ЄС на відновлення. Йдеться про суму у 50 млрд євро, і для їх отримання Україні необхідно виконати понад 150 індикаторів. Один з них, пояснила Шуляк, стосується реформування житлової сфери та створення нової житлової політики.

Водночас, вона зазначила, що європейські партнери вже співпрацюють з Україною, не чекаючи ухвалення законодавства щодо житлової політики. Деякі з них вже надають допомогу громадам у розвитку житлових проектів у регіонах.

Наприклад, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) планує будівництво соціального житла. Мова йде про грант і кредит на загальну суму 400 мільйонів євро, за які планується збудувати понад шість тисяч квартир. Соціальне житло надаватиметься працевлаштованим українцям з зарплатою не нижчою за середню. Крім того, місцева влада зможе передавати 20-30% квартир в оренду спеціалістам, необхідним для регіону, відповідно до власних критеріїв.

Третій важливий компонент вирішення житлових проблем українців, який вже впроваджено – програма "єВідновлення". Нещодавно почав діяти закон, що надає пріоритетне право внутрішньо переміщеним особам на отримання компенсації за зруйноване житло та, відповідно, на отримання коштів на придбання нового. Так, найближчими днями понад 60 перших родин укладуть угоди на придбання житла таким чином. На це вже виділено перші 100 млн гривень.

"Отже, ми бачимо, що це кілька паралельних процесів – інвентаризація, нове житлове законодавство, "єВідновлення" та будівництво соціального житла за кошти партнерів. Це свідчить про те, що Україна серйозно налаштована на те, щоб нарешті вирішити питання, яке відкладалося роками – житлове. Тож сподіваюся, що ми зможемо зрушити цей процес", - підсумувала Шуляк.