Вперше з моменту повномасштабного вторгнення Росії українська економіка демонструє кращі показники, ніж російська в деяких ключових аспектах. Однак у 2025 році Україні доведеться зіткнутися з новими викликами. Зазначає ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
Цю інформацію наводить в оглядовій статті авторитетне видання The Economist.
У публікації зазначається, що Національний банк України очікує зростання ВВП на 4% у 2024 році та на 4,3% у 2025 році. Валюта в країні залишається стабільною, а відсоткові ставки на рівні 13,5% залишаються близькими до найнижчого рівня за останні 30 місяців.
Водночас в Росії ставки незабаром можуть досягти 23%, щоб зупинити падіння рубля, банки виглядають крихкими, а ВВП прогнозується на рівні тільки 0,5-1,5% у 2025 році.
Чи витримає енергетика
Основним викликом для економіки України стали російські атаки на енергетичну інфраструктуру. Однак, як зазначає видання, країна стала більш підготовленою до таких потрясінь. Зокрема, в грудні було збільшено потужності імпорту електроенергії з ЄС майже на 25%, до 2,1 ГВт.
Голова НБУ Андрій Пишний прогнозує, що стратегії подолання та поточні ремонти допоможуть стримати середній дефіцит електроенергії в країні на рівні 6% від загального попиту у 2025 році та на рівні 3% у 2026 році.
Брак робочої сили
Другою проблемою є нестача робочої сили. Від 2022 року мобілізація, міграція та війна призвели до зменшення робочої сили більш ніж на 20% — до 13 мільйонів осіб.
Попит залишається високим: кількість вакансій досягла 65 000 на тиждень, у порівнянні з 7000 у перші тижні війни, але в середньому вакансія отримує лише 1,3 заявки, в той час як у 2021 році, до війни, було 2 заявки.
Дефіцит бюджету
І нарешті — дефіцит фінансування. У 2025 році прогнозується, що дефіцит бюджету становитиме близько 20% ВВП, проте майже вся сума — 38 мільярдів доларів — буде покрита за рахунок зовнішніх джерел.
У червні G7 затвердила пакет боргових зобов’язань для України в обсязі 50 мільярдів доларів, які мають бути виплачені за рахунок відсотків, отриманих від російських суверенних активів на суму 260 мільярдів євро (273 мільярди доларів), заморожених на Заході.
На початку грудня США передали свою частку в 20 мільярдів доларів до фонду Світового банку, який Україна може використовувати для невійськових потреб, хоча новообраний президент Дональд Трамп може спробувати ускладнити Україні доступ до цих коштів.
Якщо США припинять підтримку
У 2025 році Україна, ймовірно, зможе обійтися без американських коштів. Разом із траншем у 18 мільярдів євро, який ЄС погодився надати в рамках попередньої програми, внески інших членів G7 можуть заповнити прогалину, прогнозує Дімітар Богов з Європейського банку реконструкції та розвитку.
Крім того, Україна має стабільні валютні резерви. Прогнозується, що до кінця 2024 року вони зростуть до 43 мільярдів доларів — обсяг імпорту за п’ять місяців.
Проте, якщо США вийдуть, Україна може опинитися в складній ситуації у 2026 році. Уряди ЄС, які стикаються з фінансовими обмеженнями та політичною слабкістю, пише The Economist, можуть мати труднощі з оплатою ще одного великого рахунка.
Можливості України самостійно збирати більше обмежені: пропозицію щодо підвищення ряду податків цього літа було відкликано через різкий опір.
Нагадаємо, після підписання президентом закону про підвищення податків в Україні зафіксовано масове закриття фізичних осіб-підприємців. Від моменту набуття чинності закону свою діяльність припинили 22,5 тисячі підприємців.