п’ятниця18 жовтня 2024
podrobnosti.org.ua

Корупційні скандали під час війни: мільйони у сумках, елітне житло та автомобілі хабарників.

Поки українські війська на передовій хронічно страждають від нестачі особового складу, озброєння та техніки і змушені відступати, а цивільне населення виживає в умовах економічної та енергетичної кризи - у багатьох посадових осіб, здається, відкрилося «вікно можливостей» для захмарного збагачення.

Коррупционные скандалы в период войны: миллионы в сумках, роскошные квартиры и автомобили для взяточников.


Принаймні, скандали з мільйонами готівки та цінними активами стали частішими і все більше вражають уяву громадян. Агентство UA.News зібрало кілька гучних історій з хабарниками за останні місяці.

 

Мільйони Крупи та «перевірка» Куликової


7 жовтня суд у Києві взяв під варту керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу. Їй також встановили альтернативний заставу в півмільярда гривень.

8

Під час затримання і обшуків у керівниці МСЕК та її сина знайшли майже шість мільйонів доларів США готівкою в різних валютах.

У будинку чиновниці також виявили брендові прикраси та годинники. Хабарниця намагалася «замести сліди» і викинула у вікно сумки, в яких було майже півмільйона доларів готівкою.



Слідство вважає, що Тетяна Крупа та її син Олександр видавали довідки про інвалідність для чоловіків, які намагалися уникнути військової служби.

9

Враховуючи масштаби скандалу, в НАПК були змушені заявити, що перевірять декларацію керівниці Хмельницької обласної МСЕК.

Проте, як повідомляло агентство UA.News, раніше НАПК, а саме Управління проведення повних перевірок під керівництвом Юлії Куликової, вже «перевіряло» декларацію Крупи і жодних, навіть ознак корупції не виявило.

0

Згідно з інформацією в публічному доступі, Тетяна Крупа є депутатом Хмельницької обласної ради. Відповідно до підпункту Б пункту 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», вказана категорія посадових осіб є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і відповідно, суб'єктами, на яких поширюється дія ст. 368-5 КК і глави 12 ГПКУ (необґрунтовані активи).

1

Згідно з довідкою про проведену повну перевірку декларації Крупи зазначено, що «Правові підстави для встановлення ознак незаконного збагачення відсутні» і «Правові підстави для встановлення ознак необґрунтованості активів відсутні».

 

2

Чарівний стан Вербицкого


Генпрокурор Андрій Костін 8 жовтня підписав наказ про звільнення свого колишнього заступника Дмитра Вербицкого з органів прокуратури за власним бажанням. Раніше Вербицкого усунули від посади, оскільки НАБУ розслідувало його незаконне збагачення.

Як заявив Костін в інтерв'ю Суспільному, в прокуратурі також проводили службове розслідування стосовно Вербицкого, після його завершення результати передали в НАБУ. Що виявила ця перевірка - Костін не розповів.

У липні НАПК заявило про виявлення у колишнього заступника генпрокурора України Дмитра Вербицкого необґрунтованого стану на майже 29 млн грн. Крім того, НАПК не змогло встановити законні джерела походження більше 2 млн грн готівки у Вербицкого, а також криптовалюти Tether (USDT).

Раніше кілька видань, зокрема UA.News та проект «Схеми», опублікували матеріали про незаконне збагачення тоді ще заступника генпрокурора.

3

Журналісти з’ясували, що Вербицкий живе в будинку в елітному котеджному містечку «Конёк» у Києві. Цей будинок його племінник придбав за дорученням одеського бізнесмена за більш ніж 2 мільйони гривень - що відповідно до ринкових цін є заниженою у 6 разів вартістю.

Дівчина Вербицкого Крістіна Ільницька у 2024 році стала власницею елітного майна (нового Porsche та триповерхового котеджу в тому ж «Конике») на суму 52 мільйони гривень, не маючи для цього достатніх власних офіційних доходів.

Зокрема, вивчаючи стан Вербицкого, UA.NEWS отримало інформацію про незалежну експертизу вартості бізнес-центру в Одесі, який знаходиться в його власності, і негайно направило результат експертизи в НАБУ та НАПК. Експертиза встановила, що вартість об'єкта складає 20 млн 586 тис. грн, хоча Вербицкий вказав вартість у розмірі 4,2 млн грн.

Також UA.NEWS писало більш детально про казкове збагачення Вербицкого на посаді. Так, за даними НАПК, за дорученням Вербицкого пов’язані з ним особи отримали дорогі автомобілі та нерухомість.

4

У перелік таких активів увійшли: автомобіль LEX