п’ятниця18 жовтня 2024
podrobnosti.org.ua

ГБР затримало військового Гнездилова, який публічно пішов у «самоволку», щоб привернути увагу до проблем ротації.

ГБР затримало військового 56-ї ОМПБр Сергія Гнездилова, який публічно самовільно залишив свою частину.

ГБР задержало военного Гнездилова, который публично дезертировал, чтобы обратить внимание на проблемы с ротацией.
Раніше правоохоронці відкрили проти нього кримінальну справу за статтею про дезертирство.

Чому Гнездилов, який служить у ЗСУ з 2019 року, пішов у «самоволку» і публічно заявив про це в соцмережах? І як влада реагує на проблеми, про які говорить військовослужбовець? Детальніше в матеріалі.

 

Затримання


Військовослужбовець 56 окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергій Гнездилов, який публічно самовільно залишив свою частину (СЗЧ), заявив, що його затримали правоохоронці. Про це він написав у соцмережах 9 жовтня.



Пізніше цю інформацію підтвердили в Офісі генпрокурора: «Затримано військовослужбовця 56-ї окремої мотопіхотної бригади, який самовільно залишив місце служби. Про свій вчинок військовий оголосив публічно. У рамках розслідування кримінального провадження, розпочатого за цим фактом, правоохоронці встановили його місцезнаходження і провели там обшук».

Дії Гнездилова кваліфікували як дезертирство, за що йому може загрожувати до 12 років ув'язнення.



Детальніше ситуацію описали в Державному бюро розслідувань, яке веде справу проти Гнездилова. Там розповіли, що 23 вересня Донецька спеціалізована прокуратура у сфері оборони за фактом публікацій у ЗМІ відкрила провадження за дезертирством військовослужбовця і доручила розслідування Бюро.

Наступного дня в бригаді також призначили службове розслідування, за результатами якого визнали, що військовий «вчинив дії, що містять ознаки кримінального злочину».

За інформацією ГБР, на початку вересня військовослужбовець був направлений до госпіталю для медогляду ВВК, проте насправді обстеження не проходив і в медичному закладі не перебував, а після завершення певного терміну ВВК до місця служби не повернувся і протягом двох тижнів фактично ховався від правоохоронців.


Хто такий Гнездилов


Сергій Гнездилов народився у 2000 році в місті Вилкове Одеської області. Вивчав журналістику в Національному університеті «Львівська політехніка», у 2019 році взяв академвідпустку та пішов добровольцем у ЗСУ. Захищав разом з побратимами Піски, Авдіївку, Мар'їнку, Золоту Ниву, Красногорівку, Гуляйполе, Бахмут.



Гнездилов був командиром відділення в 21-му окремому мотопіхотному батальйоні «Сармат», а потім - командиром відділення аеророзвідки 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади.

21 вересня Гнездилов написав у Facebook, що самовільно покинув частину, щоб привернути увагу влади та суспільства до відсутності визначених термінів служби для мобілізованих. Оскільки ті, хто служить в армії з перших днів повномасштабного вторгнення рф, не розуміють, чи можуть розраховувати на звільнення.

«Я хочу дожити до дня, коли захисників будуть поважати на ділі, а не на словах. Чіткі терміни служби. Чіткі терміни служби. Чіткі терміни служби. На одних плечах війну не витримати. Навіть у в'язниці - є термін», - написав він у соцмережі.



В іншому повідомленні Гнездилов підкреслив: «Замість того, щоб обговорювати персоналії, поверніться до обговорення проблем. Що з мобілізацією? Що з демобілізацією? Що з економічним бронюванням? Проблеми вирішуються тоді, коли про них говорять, а не ігнорують місяцями, сподіваючись, що «і так пройде».


Що робить влада


На початку цього року, під час обговорення закону про посилення мобілізації, почалися розмови про те, що слід було б встановити також граничні терміни служби. Але далі популістських заяв справа не пішла.

«Якби ми це прийняли, то в деяких підрозділах досвідчені військові пішли б з армії в один момент - уявіть, що було б, якщо в цих підрозділах немає досвідчених, на кого тоді спиратися? Тому ризики були величезні», - пояснив голова оборонного комітету Верховної Ради Олександр Завитневич в інтерв'ю BBC Україна в червні цього року.

Нардеп сказав, що новий законопроект зі строками демобілізації все ж повинні розробити. Підготувати його обіцяли Міноборони та Генштаб ЗСУ, нібито до кінця 2024 року. Як пише BBC, посилаючись на власне джерело серед парламентарів, насправді Міністерство та Генштаб обіцяли підготувати цей документ ще раніше - до жовтня, щоб Рада встигла його розглянути та прийняти.

Як бачимо, цього так і не сталося.

Натомість Рада проголосувала за основу законопроекту, що пом'якшує відповідальність за дезертирство.

Зокрема, військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили військові частини, але потім добровільно повернулися до місця проходження служби, військова служба та дія контракту продовжуються. Також відновлюються виплати та здійснення продовольчого, речового забезпечення, пільг і соціальних гарантій.

Розпочаті кримінальні провадження щодо військовослужбовців, які вперше самовільно залишили військові частини і потім добровільно повернулися, не є підставою для відмови в продовженні військової служби та дії їх контракту.