Крім того, інфляція в Україні продовжує прискорюватися, досягнувши 11.2% р/р у листопаді 2024 року, що перевищує прогнозні показники, опубліковані в Інфляційному звіті за жовтень 2024 року. Водночас зарплати у більшості секторів економіки наразі вищі, ніж до початку повномасштабної війни, повідомляє ТСН. Цю інформацію надають Контракти.UA.
Це підтверджує новий макроекономічний та монетарний огляд Національного банку України.
Згідно з звітом, основною причиною зростання зарплат в Україні є дефіцит кадрів.
"Зарплати продовжують зростати високими темпами через брак працівників. За даними Державної служби статистики України, у ІІІ кварталі 2024 року номінальні зарплати зросли на 22.3% р/р, а реальні – на 14.2% р/р (за розрахунками НБУ на основі даних ДССУ)", – зазначається в огляді Нацбанку.
Експерти також відзначають, що в більшості сфер економіки зарплати вищі, ніж у ІІІ кварталі 2021 року (тобто до початку повномасштабної війни). Виключенням є сфери освіти та мистецтва.
Згідно з непрямими показниками, зростання зарплат було зафіксовано і в IV кварталі 2024 року.
Слід зазначити, що останнім часом фахівці все частіше звертають увагу на дефіцит працівників, викликаний виїздом людей з України та мобілізацією.
Причини дефіциту кадрів в Україні
В НБУ, посилаючись на дані ООН, вказують, що кількість мігрантів за межами України на середину грудня 2024 року становила 6,8 млн осіб. Водночас адаптація українських мігрантів за кордоном зростає.
"Кількість нових вакансій і резюме зменшилася в порівнянні з попередніми місяцями, головним чином через сезонний фактор. Однак у річному вимірі їх зростання прискорилося, що свідчить про подальше збільшення як пропозиції, так і попиту на робочу силу. Незважаючи на певне зростання пропозиції робочої сили, її дефіцит все ще обмежує діяльність підприємств", – йдеться в огляді Нацбанку.
Нагадаємо, що мінімальна зарплата в Польщі перевищила українську вшестеро. Фахівці озвучили конкретну суму.