Цю інформацію озвучив голова НБУ Андрій Пишний, повідомляє РБК-Україна з посиланням на його інтерв’ю. Про це також інформують Контракти.UA.
"Я сподіваюся, що український парламент підтримає нашу ініціативу, і вже в 2025 році ми будемо карбувати не копійки, а шаги", - зазначив він.
Пишний підкреслив, що це стане кроком до відновлення історичної справедливості. Копійка залишилася свідченням впливу Москви на процес грошової реформи 1990-х. Копійка, як одна сотня відповідної національної грошової одиниці, існує лише в Москві, Мінську, Тирасполі та Києві.
"Ми маємо істинно українську назву - шаг. Українська Народна Республіка в 1917 році ухвалила відповідні законодавчі акти, які визначили, що розмінною частиною монети української гривні, яка є національною валютою, є шаг. За часів Гетьманщини шаг активно використовувався в грошовій лічбі і мав значне поширення", - додав він.
На його думку, шаг глибоко вкорінений у побутовій культурі та частині українського фольклору.
"Я можу сказати більше: у 1992 році була навіть надрукована пробна партія шагів на Луганському верстатобудівному заводі, який у перші місяці української незалежності виконував функції монетного двору ще не до кінця сформованого Національного банку України", - повідомив Пишний.
Голова НБУ впевнений, що тоді під впливом московського лобі копійка залишилася як розмінна частина української гривні. "Сьогодні ми ініціюємо зміни до законів, щоб усунути цю недоречність і повернути справжню українську назву шаг в обіг", - додав він.
"Важливим моментом є те, що навколо цього виникає багато спекуляцій. Це не коштуватиме жодного шагу або гривні з українського бюджету. Національний банк знає, як це здійснити, і ми забезпечимо дуже економну реалізацію цієї ініціативи", - сказав Пишний.
Нагадаємо, Національний банк України ініціював зміну назви розмінних монет з "копійка" на "шаг".
У жовтні 2024 року НБУ подав пакет законопроєктів про зміну назви розмінної монети з копійки на шаг. НБУ зможе ввести в обіг нові монети номіналом 50 шагів замість 50 копійок.
Експертна комісія Українського інституту національної памʼяті одностайно підтримала ініціативу Національного банку про зміну назви розмінної монети з копійки на шаг.