Цю інформацію публікує РБК-Україна з посиланням на дані Американської торговельної палати. Також про це інформують Контракти.UA.
Учасники обговорення звернули увагу на проблеми, пов'язані з тіньовим ринком послуг фіксованого доступу до інтернету. Як зазначає дослідження "Особливості оподаткування послуг фіксованого доступу до мережі Інтернет в Україні", проведене Growford Institute, станом на 2019 рік, суб’єкти, які використовували спрощену систему оподаткування (ФОП і ТОВ), отримали 35,6% від загального обсягу доходів від послуг фіксованого доступу до мережі Інтернет, а у 2023 році цей показник зріс до 47,2%.
Експерти підкреслили, що ліквідація існуючих механізмів податкової оптимізації в цій сфері може забезпечити додаткові надходження до бюджету в розмірі від 1,6 млрд грн до 3 млрд грн.
Відомо, що з 1 жовтня 2024 року всі учасники цього ринку повинні перейти на загальну систему оподаткування. Згідно з офіційною відповіддю НКЕК на запит журналістів, станом на 1 жовтня 2024 року в реєстрі налічувалося 4404 постачальники послуг електронних комунікацій.
Протягом періоду з серпня до середини жовтня 491 постачальник подав заяву про виключення з реєстру (459 з них були фізичними особами – підприємцями, а 32 — юридичними особами). Водночас 330 нових постачальників, серед яких 87 ФОП, 226 ТОВ і 17 юросіб, зареєстрували початок діяльності. У цьому контексті виникає питання щодо нещодавніх заяв деяких публічних осіб про закриття третини інтернет-провайдерів в Україні.
Крім того, НКЕК зазначила, що станом на середину жовтня не було жодних скарг від українців про відсутність доступу до фіксованого інтернету через закриття провайдерів. Загалом з початку року зареєстровано 4824 звернення, з яких лише 270 — у жовтні. Отже, здається, що користувачі не помітили жодних змін у наданні інтернет-послуг, які б вони, напевно, відчули у разі закриття такої великої кількості провайдерів, про що активно повідомляли в медіа певні публічні діячі.
Компанія Kantar Україна представила "Дослідження ринку нелегальної торгівлі", згідно з яким у 2024 році податкові втрати бюджету від нелегального ринку тютюну можуть досягти приблизно 23 млрд грн.
Представники бізнесу звернули увагу на масштаби тіньового ринку побутової електроніки. Цей сегмент включає продажі, що здійснюються за готівку або криптовалюту, без належної фіксації в обліку та сплати податків. У 2023 році частка тіньового ринку для продукції Apple, зокрема iPhone, за оцінками експертів, сягнула 71%, що призвело до втрат державного бюджету у розмірі 5,5 млрд грн через несплату ПДВ.
Крім того, втрати від несплати ПДВ на іншу продукцію Apple, таку як MacBook, iPad, Apple Watch, AirPods та ін., оцінюють приблизно в 10 млрд грн. У третьому кварталі 2024 року бюджет втратив 1,1 млрд грн через несплату ПДВ за незаконно ввезені та продані iPhone.
Під час круглого столу легальний бізнес підтримав ініціативи влади, спрямовані на створення рівних умов оподаткування для всіх учасників української економіки.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Україні запрацює система еАкциз для боротьби з тіньовим ринком алкоголю та тютюну. Уряд затвердив документи щодо порядку її функціонування. Більш детально про еАкциз - у колонці Федорова для РБК-Україна.