середа15 січня 2025
podrobnosti.org.ua

Прогноз економіки України на 2025 рік: курс долара – 47,5 грн наприкінці року, інфляція – нижче 10%.

Незважаючи на військові виклики, експерти впевнені, що економіка України буде зростати в наступному році.
Экономика Украины-2025: доллар по 47,5 грн к концу года и инфляция ниже 10%.
6d2106cae02ef5b4db10a41628c8c126_01.01.25_1

При цьому інфляція залишиться на високому рівні, а курс гривні продовжить падати майже такими ж темпами, як і в цьому році. Чому це відбуватиметься, пояснює «Мінфін». Про це повідомляє Контракти.UA.

Економіка продовжить повільно відновлюватися

Згідно з попередніми оцінками, ВВП України цього року зріс на 4%. Це свідчить про те, що наша економіка зросла два роки поспіль, хоча в 2024-му — темпами повільніше, ніж минулого року. Адже у 2023 році економіка додала 5,3%. Це значною мірою було пов'язано із низькою порівняльною базою, оскільки в перший рік повномасштабного вторгнення ВВП впав на 29,1%, і зараз ми спостерігаємо лише його поступове відновлення.

Як державні, так і міжнародні установи, а також фінансові компанії та банки очікують, що наступного року ВВП України продовжить цей тренд. Так, відповідно до розрахунків, які уряд проводив при складанні бюджету-2025, економіка зросте на 2,7%, а Нацбанк прогнозує оптимістичніший показник — 4,3%.

Загалом, згідно з консенсус-прогнозом, підготовленим «Мінфіном» на основі прогнозів дванадцяти інституцій, зростання ВВП наступного року складе 3,42%. Найвищий прогноз у Райффайзен Банку — 4,9%, тоді як Capital Times дивиться на ситуацію більш песимістично, очікуючи зростання лише на 2,5%.

Що вплине на ВВП

Як і в попередні роки, ключовим чинником, що вплине на економіку країни, залишиться ситуація на фронті. Згідно з базовим сценарієм Міжнародного валютного фонду, війна Росії проти України завершиться наприкінці 2025 року, а за песимістичним сценарієм — у середині 2026 року.

«Наступний рік стане роком великих сподівань і надій на стійке припинення вогню та покращення безпекової ситуації. Новообраний Президент США Дональд Трамп поки що не розкрив деталей свого мирного плану, і навряд чи це відбудеться до його інавгурації.

Величезні людські та економічні втрати роблять переговори про припинення вогню неминучими. Тим не менш, ми не очікуємо, що угода в будь-якому форматі буде досягнута найближчим часом. На нашу думку, протягом більшої частини року українська економіка функціонуватиме в тих безпекових умовах, які склалися на сьогодні," — зазначає голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук.

Експерти Альтбанку повідомили «Мінфіну», що відповідно до їх базового сценарію, війна наступного року триватиме або буде призупинена на короткий час.

На фоні продовження бойових дій аналітики Dragon Capital очікують розвиток оборонної промисловості, зокрема завдяки міжнародній допомозі. За попередніми розрахунками фахівців, цей напрямок може додати 1−2 в.п. до ВВП наступного року, в порівнянні з 0,4 в.п. у 2023 році. Однак на практиці це відбудеться лише за умови суттєвого збільшення фінансування.

Український бюджет залишатиметься залежним від міжнародної фінансової допомоги, але вже досягнуті попередні домовленості будуть достатніми для його фінансування. «Уряд може розраховувати на $38 млрд зовнішнього фінансування дефіциту бюджету у 2025 році, на рівні з поточним роком», — йдеться в прогнозі Dragon Capital.

Уряд також демонструє впевненість щодо фінансування бюджету. За словами прем'єра Дениса Шмигаля, Україна завершує 2024 рік в умовах фінансової стійкості, і уряд впевнений у покритті необхідних видатків наступного року. «За рахунок податків, зборів, внутрішніх позик у повному обсязі фінансуємо наші Сили оборони. Завдяки партнерам покриваємо цивільні видатки», — підкреслив він.

Як зазначає МВФ, економічні наслідки дефіциту електроенергії взимку можуть бути менш серйозними, ніж очікувалося раніше. Це пов'язано з інвестиціями бізнесу у власні генеруючі потужності, зростанням потенціалу імпорту з Європи, а також зусиллями з ремонту та встановлення додаткових генеруючих потужностей та розподільчих мереж.

За оцінками Capital Times, основними драйверами економічного зростання залишаться державний сектор та аграрна галузь, якій, зокрема, допоможе налагодження логістичних шляхів. За попередніми розрахунками МінАПК, загальний експорт агропродукції цього року складе $24,5 млрд — це буде другим найкращим показником за роки незалежності України. За підрахунками заступника міністра економіки Тараса Качки, у 2025 році аграрний експорт зросте ще на 7%. Це буде сприяти хорошим врожаям, а також збільшенню посівних площ дорогих культур.

Зростання економіки, як і цього року, стримуватиме складна ситуація на ринку праці через мобілізацію та велику кількість людей працездатного віку, які виїхали за кордон через війну. Виїзд українців за кордон, як і раніше, призводитиме до зниження споживання в порівнянні з періодом до повномасштабної війни.

Інфляція сповільниться, але залишиться високою

За підсумками листопада цього року, інфляція прискорилася до 11,2%. Наступного ж року, вважають фахівці, зростання споживчих цін сповільниться. Відповідно до консенсус-прогнозу, у 2025 році річне зростання складе 7,63%.

На найбільшу інфляцію очікує уряд, який заклав до бюджету її на рівні 9,5%. Нацбанк і МВФ вважають, що такого розгону вона не набере, і очікують на 6,9% та 7,5% відповідно.

«Ми очікуємо, що інфляційний тиск у 2025 році зберігатиметься, хоча й буде слабшим, ніж цього року. Проінфляційними чинниками, на нашу думку, будуть зміни у податковій політиці, подальший перегляд тарифів на ЖКГ, зростання доходів населення», — розповіли «Мінфіну» в банку Південний.

За оцінками Dragon Capital, споживча інфляція досягне пікових значень на рівні 11% у квітні-травні наступного року через низьку базу порівняння в сегменті