За інформацією Укрінформу, про це повідомляє пресслужба Сейму Латвії.
Цей саміт організовано латвійським Сеймом у тісному співробітництві з Верховною Радою. Свою участь вже підтвердили парламентські делегації з Албанії, Аргентини, Австралії, Австрії, Бельгії, Боснії і Герцеговини, Болгарії, Великої Британії, Вірменії, Чехії, Данії, Франції, Гани, Греції, Хорватії, Литви, Ліхтенштейну, Люксембургу, Естонії, Ісландії, Італії, Ірландії, Ізраїлю, Канади, Кіпру, Коста-Рики, Нової Зеландії, Мальти, Чорногорії, Молдови, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Румунії, Сербії, Словаччини, Словенії, Іспанії, Фінляндії, Швейцарії, Тонги, Туреччини, Німеччини, Північної Македонії та Швеції. Зазначається, що більшість парламентів будуть представлені на саміті на рівні спікерів.
Заплановано, що участь у заході візьмуть делегації міжнародних організацій – Європарламенту, Парламентської асамблеї Ради Європи, Парламентської асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Парламентської асамблеї НАТО та Міжпарламентського союзу, а також представники Асоціації держав Південно-Східної Азії.
Відкриття саміту проведуть спікерка Сейму Дайга Мієріня та голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук. В очікуванні, що до учасників заходу дистанційно звернеться президент України Володимир Зеленський. Також зі вступними словами виступлять прем’єр-міністр Латвії Евіка Сіліня, міністр закордонних справ Байба Браже та перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.
У рамках саміту заплановано провести низку інших заходів на підтримку України, зокрема експертні дискусії щодо визнання геноциду кримськотатарського народу та відновлення його прав, а також питання відповідальності Росії за війну та її вплив на європейську безпеку. Серед іншого запланований показ документального фільму «Справжня історія Криму».
Організація парламентського саміту міжнародної Кримської платформи в Ризі є частиною всебічної підтримки Латвією України та інвестицією у зміцнення міжнародного порядку, заснованого на правилах.
Як раніше повідомлялося, міжнародна Кримська платформа була створена у 2021 році як формат для координації та консультацій на рівні держав, урядів, парламентів, міністрів закордонних справ та експертів. Її метою є підвищення обізнаності світових лідерів та широкої громадськості про тимчасову окупацію та анексію Кримського півострова Росією, негативний вплив цього акту на права людини місцевого населення, безпеку в Чорноморському регіоні, глобальну продовольчу безпеку та правила, засновані на глобальному порядку.
Два попередні парламентські саміти Кримської платформи відбулися в Загребі (Хорватія) та Празі (Чехія). На цих заходах зібралися парламентарії з різних країн світу та міжнародних парламентських організацій.