середа05 лютого 2025
podrobnosti.org.ua

НБУ роз'яснив причини цьогорічного зростання цін і поділився прогнозом щодо інфляції на наступний рік.

Прискорення інфляції в другій половині 2024 року в основному зумовлене несприятливими погодними умовами. Очікується, що зростання цін сповільниться в середині 2025 року.
В НБУ объяснили рост цен в этом году и представили прогноз по инфляции на следующий год.
5_d3611d78e34d4feb925ae26b3c2df137_650x410_02.01.25

Цю інформацію надав заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, згідно з повідомленням РБК-Україна на основі його інтерв’ю. Про це також інформують Контракти.UA.

Ніколайчук зазначив, що наразі ми маємо дані за 11 місяців: у листопаді інфляція за останній рік зросла до 11,2%.

"Таке прискорення в другій половині року ми очікували, зокрема через прогнозоване зростання цін на продукти харчування внаслідок несприятливих погодних умов. Врожай багатьох сільськогосподарських культур цього року виявився нижчим, ніж у минулому. При цьому наслідки перевищили наші очікування", - заявив він.

За його словами, до цього також додалися чинники, пов'язані з підвищенням собівартості виробництва, як через стрімке зростання зарплат, так і через додаткові витрати підприємств на забезпечення своєї діяльності в умовах енергетичного терору з боку Росії.

"Минулого року ми мали п’ятивідсоткову інфляцію, що відповідала цілі по інфляції (5,5%, - ред.). Якщо в минулому році нам пощастило з погодними умовами, і ми мали рекордні врожаї по багатьох культурах, то цього року, на жаль, ситуація змінилася, і по ряду сільськогосподарських культур ми зафіксували досить низькі врожаї, що, відповідно, позначилося на цінах на відповідну продукцію", - повідомив заступник голови НБУ.

Прогноз НБУ на 2025 рік

Ніколайчук зазначив, що актуальний прогноз НБУ передбачає, що інфляція досягне свого максимуму навесні наступного року, після чого почне знижуватися.

"На кінець наступного року ми очікуємо інфляцію на рівні близько 7% і досягнення цільового показника в 5% у 2026 році.

За його словами, ці прогнози базуються насамперед на очікуваннях покращення ситуації з врожаями по сільськогосподарських культурах.

"Ми не вважаємо, що другий рік поспіль у нас будуть несприятливі погодні умови. Крім того, ми очікуємо, що тиск на ціни з боку собівартості продукції, пов’язаний із оплатою праці та витратами підприємств на забезпечення енергоефективності, зменшиться. Також ми закладаємо в наші прогнози стабільність валютного ринку та заходи з боку монетарної політики, які спрямовані на досягнення наших цілей щодо інфляції", - додав він.

Нагадаємо, згідно з даними Держстату, споживчі ціни в Україні у листопаді 2024 року зросли на 1,9%. Річна інфляція прискорилася до 11,2%. Вище річна інфляція була лише у липні 2023 року - 11,3%.