субота02 листопада 2024
podrobnosti.org.ua

У Києві відкрили віртуальний музей фортеці Тягинь.

У Посольстві Литви в Києві було представлено віртуальний музей фортеці Тягинь. Ця археологічна пам'ятка XIV-XV століть, що знаходиться на Херсонщині, є символом історичної спадщини України, Литви та Криму, і тепер доступна в цифровому вигляді.
В Киеве представили виртуальный музей крепости Тягинь.
У Посольстві Литви в Києві було презентовано віртуальний музей фортеці Тягинь. Ця археологічна пам’ятка XIV-XV століть, розташована на Херсонщині, символізує історичну спадщину України, Литви та Криму, і тепер доступна в цифровому форматі.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Як зазначила посол Литовської Республіки в Україні Інга Станітє-Толочкєнє, завдяки сучасним технологіям тепер можна доторкнутися до багатої спільної історії України та Литви.

"Завдяки зусиллям науковців і істориків ми маємо можливість дізнатися більше про один із артефактів Великого князівства Литовського - фортецю Тягинь. Це важлива археологічна пам'ятка, яка об'єднала три культури: литовську, українську та кримськотатарську", - зазначила вона.

6

При цьому посол підкреслила, що Литва завжди буде надійним партнером для України.

"Литва була, є і залишиться надійним партнером України, який продовжуватиме надавати всебічну допомогу, як це було ще за часів Великого князівства Литовського, коли ми об'єдналися у боротьбі за свободу проти нашого спільного ворога", - додала вона.

Голова правління «Культурного центру Україна-Литва», директорка ГО «ІРЦ «Правовий простір» Наталя Бімбірайте повідомила, що ідея створення віртуального музею фортеці Тягинь виникла ще у 2018 році, коли почали з'являтися артефакти литовського походження.

7 У Посольстві Литви в Києві презентували віртуальний музей фортеці Тягинь / Фото: Павло Багмут. Укрінформ 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

"До 2022 року значна частина ресурсів витрачалася на організацію розкопок, але після початку російського вторгнення в Україну роботи були призупинені. Територія, де відбувалися розкопки, потрапила під окупацію. Тож вирішили зосередитися на створенні віртуального музею фортеці", - зазначила вона.

За словами Бімбірайте, на створення музею пішло близько 8 місяців. Інформацію можна отримати англійською та українською мовами.

"Ми дуже хотіли, щоб люди з усього світу могли зайти на сторінку музею зі звичайного айфона, побачити артефакти та розглянути їх з різних ракурсів", - сказала Бімбірайте.

Віртуальний музей фортеці Тягинь містить 6 залів, в яких представлено майже 100 артефактів. Його можна відвідати за посиланням.

Фортеця Тягинь є пам’яткою археології національного значення. Вона знаходиться у Херсонській області на правому березі Дніпра. Фортецю збудували в XIV-XV століттях за часів Великого князівства Литовського. Археологи Південної середньовічної експедиції Інституту археології НАН України протягом 2016-2021 років виявили артефакти, які привернули увагу дослідників з України та Литви.

У 2022 році село Тягинка тимчасово потрапило під окупацію російських військ. Тягинку було звільнено від росіян 11 листопада 2022 року, проте після визволення громада досі страждає від обстрілів. У червні 2023 року, після підриву Каховської ГЕС, частина села була затоплена. У 2024 році науковці та активісти з Херсона оцифрували колекцію артефактів, врятовану з пограбованого краєзнавчого музею, та створили 3D-модель фортеці, що тепер доступна широкій аудиторії.