четвер20 березня 2025
podrobnosti.org.ua

У Києві відбулася прем'єра документального фільму, присвяченого темі бойового стресу.

У Києві відбулася прем'єра документального фільму про бойовий стрес під назвою «Виднокрай», режисером якого є Сергій «Гора» Нагорний.
В Киеве представили документальный фильм о боевом стрессе.

Презентація фільму відбулася в Укрінформі.

"Це складна наука, і вона особливо актуальна сьогодні. Це не просто посттравматичний розлад, а нова професія — подолання бойового стресу. Це відбувається не лише після, а й до того. З 2015 року в Україні почала з'являтися відповідна література, підручники, інформація, а також протоколи НАТО, присвячені даній проблемі. Раніше цим ніхто не займався. Ці протоколи ефективні — вони були перевірені в Омані та Іраку. Це досвід НАТО, який наші військові спеціалісти вже значною мірою адаптували до українських реалій, нашої ситуації та наших людей", - зазначив Нагорний.

Він підкреслив, що у фільмі представлено досвід ветеранів, які пройшли свій шлях, і кожен ділиться своєю історією. Нагорний акцентував увагу на тому, що всіх їх об’єднує непереможний дух.

"За ці роки накопичилося багато важливого матеріалу, і це добре. Факти, журналістика, людські історії фіксуються – разом із ними й людські трагедії. Але як режисер, мені хотілося передати художні образи, адже навіть документальне кіно знаходить свій шлях до сердець людей через образи, символи, емоції", - сказав Нагорний.

Він також зазначив, що у фільмі піднято дуже важливу тему — історичний спадок виховання молоді, козацька справа, щоб наша молодь зрозуміла, хто ми є, звідки йдемо і куди прямуємо.

Інструктор базової військової підготовки (БЗВП), нейропсихолог Анна Мокроусова зазначила, що фахівці навчають людей справлятися з панікою, ступором, тривожністю та іншими станами, щоб запобігти розвитку гострого стресового розладу в майбутньому.

"Наша мета — дати людині можливість вижити не тільки завдяки наявним навичкам, а й завдяки здатності використовувати ці навички, незважаючи на свій страх і те, що ситуація може бути максимально лякаючою", - сказала Мокроусова.

Ветеран та один з героїв стрічки Олександр "Сенсей" Новиченков зазначив, що в суспільстві існує думка, що люди старшого віку, зокрема після 60 років, вже не можуть служити. За його словами, є багато прикладів, коли люди старшого віку перебувають у хорошій фізичній формі, здобули великий досвід і здатні приносити користь.

"Це питання треба розглядати індивідуально: що представляє собою людина, її здоров'я, інтелектуальні здібності, інформаційний багаж. І саме з цих аспектів слід підходити до питання списання чи несписання. Тим більше, якщо людина сама цього хоче", - додав Новиченков.

Фільм присвячений Борису «Укропу» Асєєву - снайперу, який загинув 25 грудня 2022 року.

Як повідомлялося, стрічка «Виднокрай» стане доступною для широкого загалу влітку.