четвер23 січня 2025
podrobnosti.org.ua

Субсидії, мінімальна зарплата та зв'язок: які зміни чекають українців у 2025 році?

З початком нового року в Україні заплановано безліч змін у різних сферах життя.
Субсидии, минимальная зарплата и услуги связи: чего ждать украинцам в 2025 году.
171f97d4eec5de4815cf607897a88f0c_30.12.24_1

З початку нового року в Україні вступлять в силу нові зміни в податковому законодавстві, а також відбудеться поетапне підвищення пенсій та корекція виплат для ВПО. Про це повідомляє Контракти.UA.

На що слід очікувати українцям у 2025 році – зазначає ТСН.ua.

Ціни на комунальні послуги

До закінчення опалювального сезону у 2025 році тарифи на електроенергію, газ, гарячу воду та опалення залишаться незмінними. Зокрема, вартість централізованого опалення для більшості побутових споживачів залишиться на рівні 1654,41 грн/Гкал, передає NV. Бізнес.

Проте експерт у сфері ЖКГ, тарифів та комунальних послуг Олег Попенко вважає, що в наступному році тарифи на комунальні послуги можуть зрости. Це підтверджується меморандумом між Україною та МВФ, де чітко зазначено про необхідність таких змін.

Ліквідація МСЕК

За указом президента з 1 січня в Україні буде ліквідовано медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), які наразі займаються встановленням інвалідності.

Їхні функції будуть замінені новою системою оцінювання повсякденного функціонування особи, що виконуватиметься експертними командами лікарів-практиків.

Процес такої оцінки проходитиме в електронному форматі за електронним направленням лікуючого лікаря.

“Усі дані автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери, що повністю виключає людський фактор, запобігаючи корупційним зловживанням”, – пояснила ТСН.ua Марина Бекало.

Особи з інвалідністю, для яких повторний огляд призначено з 1 січня 2025 року, повинні пройти оцінювання за новою процедурою. Ті, хто не встигне це зробити, матимуть продовження терміну інвалідності до дати прийняття рішення експертної команди, але не пізніше 1 липня 2025 року.

Мобілізація та військові

Міністр оборони України Рустем Умєров зазначив, що в Україні у 2025 році мобілізація триватиме, адже це необхідно для захисту та виконання військових завдань.

У 2025 році не мобілізують українців, які мають право на відстрочку, а також чоловіків з бронюванням.

Додатково не підлягатимуть мобілізації громадяни віком від 18 до 60 років, яких визнано непридатними до військової служби за результатами проходження військово-лікарської комісії. Також не можуть бути призвані люди, виключені з військового обліку.

Крім того, військові, які пішли у СЗЧ (самовільне залишення частини), мають шанс повернутися на службу до 1 січня 2025 року, інакше їм загрожує ув'язнення. Радник з комунікацій Державного бюро розслідувань Тетяна Сапьян зазначила, що у разі неповернення бійця в частину, їх будуть розшукувати для встановлення місця перебування. У такому випадку СЗЧівець повернеться на службу через кримінальне провадження та рішення суду.

Військовим курсантам піднімуть виплати

Заступник міністра оборони України Сергій Мельник повідомив, що з березня 2025 року курсанти 1-2 курсів отримуватимуть виплати на рівні мінімальної заробітної плати в Україні, що становить 8 тисяч гривень.

"З урахуванням підвищення заробітної плати, грошове забезпечення також буде зростати відповідно. Курсанти 3-4 курсів, які прирівнюються до контрактної служби, отримуватимуть понад 20 тисяч гривень", – розповів він.

Зарплати та мінімалка

Розмір мінімальної зарплати на наступний рік був затверджений Кабінетом міністрів України під час ухвалення проєкту державного бюджету на 2025 рік.

Документом також було встановлено розмір прожиткового мінімуму на 2025 рік – він залишився на рівні 2024 року. Отже, це 8 тисяч мінімальної зарплати при прожитковому мінімумі — 2,9 тисячі гривень.

Міністр фінансів Сергій Марченко зазначив, що соціальна сфера є пріоритетною, тому її фінансування залишиться стабільним. Проте про підвищення мінімальної зарплати поки що не йдеться.

Водночас в новому році всі легальні доходи українців знизяться через підвищення військового збору. Це вже сталося з 1 грудня, після набрання чинності законом про підвищення податків.

Народна депутатка, член Комітету ВР України з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна пояснила, що чистий дохід "на руки" зменшиться. "Абсолютно точно всі доходи, які ви легально отримуєте в будь-якому місці — це на роботі як найманий працівник, нараховані відсотки за депозитами в банках — все це буде оподатковуватися за ставкою військового збору не 1,5%, а 5%", – зауважила нардепка.

Пенсія та надбавки

У новому році українців чекають два етапи підвищення пенсій: індексація, яка відбудеться в березні, та підвищення розміру виплат для деяких пенсіонерів влітку.

Втім, збільшення соцвиплат можливе лише після змін до законодавства. Про це повідомила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. За її словами, підвищення пенсій найбільше торкнеться українців, які давно вийшли на пенсію. Міністр також зазначила, що великі пенсії не будуть скорочуватися.

Пенсіонери-чорнобильці також отримають додаткову фінансову підтримку. Вони зможуть отримати надбавки до пенсій, що перевищують 2 тисячі гривень.

Доплати будуть надаватися громадя