РБК-Україна інформує про зміни, які набудуть чинності з 1 січня. Інформацію надає Контракти.UA.
Нові умови для "автоцивілки" у 2025 році
Для власників полісів ОСЦПВ нічого не змінюється. Поліс, оформлений до 1 січня 2025 року, продовжить діяти на попередніх умовах протягом свого терміну.
Зміни торкнуться тих, хто оформить страховку вже цього року. Зокрема, збільшуються страхові виплати. Виплати на ремонт автомобіля зростуть з 160 до 250 тисяч гривень, а на лікування постраждалих у ДТП - з 320 до 500 тисяч гривень.
У зв'язку з скасуванням регулювання цін на "автоцивілку", прогнозується підвищення цін. Скасовується франшиза (частина витрат, яку не покриває страхова компанія) у всіх договорах.
Скасовується можливість не оформляти ОСЦПВ для деяких пільгових категорій, таких як учасники бойових дій або особи з інвалідністю. Ці категорії будуть зобов'язані купувати поліс, але для них передбачена 50% знижка.
Запроваджується обов'язкове пряме врегулювання збитків страховими компаніями. У разі ДТП водій зможе звертатися до своєї страхової компанії, а не до винуватця, що значно спростить отримання виплат.
Повне відшкодування - компенсація розраховуватиметься без врахування зносу, що дозволить відновити автомобіль до стану "як до ДТП". Страхові компанії організують ремонт на авторизованих СТО, що звільнить водіїв від необхідності самостійно вирішувати ці питання.
Крім того, у 2025 році буде впроваджено моніторинг наявності поліса через систему камер контролю швидкості. Камери фіксуватимуть номери автомобілів, система автоматично перевірятиме наявність "автоцивілки", і у разі відсутності поліса на автомобіль буде накладатися штраф.
На скільки подорожчає обов'язковий поліс ОСЦПВ
На даний момент точно невідомо, оскільки кожна страхова компанія застосовуватиме свій підхід. Але не виключено, що страховка може подорожчати на 100% або більше.
Наприклад, на сервісі hotline.finance представлена тарифна сітка компанії ВУСО для Києва. Якщо у 2024 році поліс для легкового авто з двигуном внутрішнього згоряння об'ємом до 1600 см3 коштував 3200 гривень, то у 2025 році він подорожчає до 6400 гривень.
Страховка для мотоцикла або моторолера з двигуном внутрішнього згоряння об'ємом до 300 см3 торік коштувала 1088 гривень, а тепер - 2176 гривень. Найближчим часом мають оновитися тарифи інших страховиків.
Перехідний етап: що буде при ДТП з авто з різними полісами
Протягом року на дорогах України будуть водії як зі старими, так і новими полісами. Це може викликати певні труднощі під час ДТП.
У винуватця старий поліс, у потерпілого новий
Потерпілий звертається до своєї страхової компанії, яка керується новим законом. Відшкодування здійснюється з урахуванням зносу, проте реальна виплата може бути меншою, ніж передбачено умовами, оскільки відшкодування відбувається за договором винуватця.
Виплата в межах лімітів: до 160 тисяч гривень за авто, до 320 тисяч гривень на лікування.
У винуватця новий поліс, у потерпілого старий
У цьому випадку важливу роль відіграє участь страхових у договорі про пряме врегулювання збитків. У такій ситуації потерпілий звертається до своєї страхової за виплатою. Якщо ні, то звертається до страхової винуватця ДТП.
При розрахунку компенсації не враховується знос авто. Виплата в межах лімітів: до 250 тисяч гривень за авто, до 500 тисяч гривень на лікування.
В обох нові поліси
Потерпілий звертається до своєї страхової компанії, яка покриває збитки. Далі страхова потерпілого розраховується зі страховою винуватця ДТП у порядку регресу. Відшкодування проводиться без урахування зносу. Передбачається точна оцінка вартості ремонту або відновлення авто.
Виплата в межах лімітів: до 250 тисяч гривень за авто, до 500 тисяч гривень на лікування.
В обох старі поліси
Можливі два варіанти врегулювання залежно від участі страхових компаній в Угоді про пряме врегулювання. Якщо страхові є учасниками договору про пряме врегулювання, потерпілий звертається до своєї страхової компанії за компенсацією. Якщо ні - до компанії винуватця ДТП.
Знос авто при розрахунку компенсації враховується. Виплата в межах лімітів: до 160 тисяч гривень за авто, до 320 тисяч гривень на лікування.
Що змінилося для "Зеленої карти"
"Зелена карта" - це обов'язковий поліс страхування, що дозволяє пересування в країнах-учасницях системи. Тобто для українських водіїв - за межами України. У разі ДТП саме "Зелена карта" гарантує відшкодування збитків потерпілим на підставі законодавства країни, де сталася аварія.
З 1 січня 2025 року під час перетину кордону не потрібно роздруковувати паперові примірники "Зеленої карти". Можна мати при собі електронний документ у форматі PDF і підтверджувати наявність страховки з екрана смартфона.
Це стосується не лише перевірок українськими прикордонниками, а й перевірок за кордоном. Усі країни-учасниці системи Green card зобов'язані приймати як паперові, так і електронні сертифікати. Крім того, електронну страховку можуть пред'являти ті, хто в'їжджає в Україну на авто з іноземною реєстрацією.
Процес врегулювання ДТП за "Зеленою карткою" залишається незмінним.
Важливе нововведення. "Зелена карта" тепер починає діяти з 00:00 дня, зазначеного в договорі як початок дії, але лише після внесення запису про цей договір до Єдиної централізованої бази даних.
Отже, оформляти таку страховку потрібно мінімум за добу до запланованого виїзду.