Крім того, представники ЄС зазначили, що відмова у сертифікації партій Косова з політичних причин може стати серйозним відступом від демократичних процедур. Відповідну заяву було опубліковано 31 грудня на сайті Європейської служби зовнішніх дій.
«ЄС та його держави-члени у висновках Європейської ради від 17 грудня підкреслили позитивні зміни у виборчій системі Косова на основі рекомендацій ЄС перед виборами 9 лютого. Поки Косово та його громадяни користуються перевагами стабільної демократії, відмова у сертифікації партій з політичних причин, замість правових норм, стала б серйозним кроком назад. Усі кандидати, які мають таке право, повинні отримати можливість брати участь у вільних та справедливих виборах, відповідно до законодавства Косова», - йдеться у заяві.
Як зазначається, процес сертифікації політичних партій у Косові має базуватися на правових стандартах та процедурах, визначених у відповідному законодавстві, а не на політичних міркуваннях. ЄС підкреслив важливість забезпечення прозорого та надійного виборчого процесу в Косові, вільного від політичного втручання.
«Ми сподіваємося, що Центральна виборча комісія, яка має критично важливу роль у виборах, застосує всі необхідні механізми для забезпечення інклюзивного, надійного та прозорого виборчого процесу, що дозволить виборцям у Косові чітко висловити свій вибір. Відповідальність за дотримання демократичних гарантій лежить на всіх членах ЦВК, незалежно від їх політичної приналежності. Це основне питання не повинно бути політизованим і використовуватися як елемент виборчої кампанії», - підкреслюється у заяві Євросоюзу.
Як вже повідомлялося, 24 грудня ЦВК Косова вирішила не сертифікувати головну етнічну сербську партію «Сербський список» (Srpska Lista), фактично заборонивши їй участь у парламентських виборах 9 лютого. Основною причиною такої відмови стали націоналістичні погляди партії та її тісні зв'язки з Сербією.
Очікується, що парламентські вибори 9 лютого 2025 року стануть ключовим випробуванням для прем'єр-міністра Косова Альбіна Курті, чия партія прийшла до влади в 2021 році з істотним відривом.
Косово проголосило незалежність у 2008 році за підтримки ключових західних держав, таких як Велика Британія, США та майже всіх країн-членів ЄС. Водночас країна залишається «частково визнаною».