середа05 лютого 2025
podrobnosti.org.ua

Пенсії в Україні: які максимальні суми виплат очікуються в 2025 році?

Згідно з бюджетною декларацією, в Україні максимальний розмір пенсії у 2025 році залишиться без змін.
Пенсия в Украине: какие максимальные выплаты будут доступны в 2025 году.
dee67f8d241d2e0af91479b4ffe99f32_06.01.25

Якою буде пенсія у 2025 році, чи відбудеться індексація пенсій, скільки років стажу необхідно для виходу на заслужений відпочинок. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.

Всі деталі дивіться в ексклюзиві TСН.ua.

Влада анонсувала реформу пенсійної системи вже цього року. Згідно з держбюджетом-2025, у цьому році мінімальний розмір пенсій залишиться незмінним. Прожитковий мінімум і соціальні виплати залишаться на тому ж рівні до 2028 року.

Нагадаємо, що наразі мінімальна пенсія в Україні становить 2361 грн для людей без стажу, мінімальна зарплата – 8000 гривень, прожитковий мінімум – 2920 гривень.

Проте всі пенсії будуть виплачені. Про це заявив президент України Володимир Зеленський. Він запевнив, що в Україні є кошти для виплат. Примітно, що індексація пенсій у 2025 році все ж відбудеться. За словами експертки Інституту демографії та соціальних досліджень Лідії Ткаченко, пенсії в Україні можуть зрости в березні приблизно на 10-12%. Однак навіть якщо пенсія 2025 року буде підвищена, для більшості пенсіонерів ці зміни будуть незначними. Адже при розмірі виплат у 3 тисячі гривень індексація на 12% відчувається слабо.

У той же час, у законопроєкті про державний бюджет на 2025 рік уряд пропонує забрати гроші з банківських рахунків пенсіонерів-переселенців, зареєстрованих до 24 лютого 2022 року, якщо вони не пройшли ідентифікацію. Тобто "Ощадбанк" зобов’яжуть повернути залишки коштів на пенсійних рахунках ВПО, відкритих у цьому банку, назад до ПФУ.

Наступна індексація пенсій в Україні відбудеться у березні 2025 року. Попередньо, пенсії можуть підвищити від 10% до 17%. Але й вимоги до мінімального стажу для виходу на пенсію 2025 року також зростуть. Якщо ви плануєте вийти на пенсію у 60 років, ваш трудовий стаж має становити щонайменше 32 роки, у 63 роки – від 22 до 32 років стажу, у 65 років – щонайменше 22 роки стажу.

Чим пізніше пенсіонер виходить на заслужений відпочинок, тим більшим буде розмір грошової допомоги. Тож суму виплат можна збільшити, якщо відтермінувати вихід на пенсію.

У 2025 році українців чекають два етапи підвищення пенсій: індексація, яка відбудеться в березні, та підвищення розміру виплат для деяких пенсіонерів влітку. Втім, збільшення соцвиплат можливе лише після змін до законодавства. Про це заявила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. За її словами, підвищення пенсій найбільше торкнеться українців, які давно вийшли на пенсію.

"Вони всі отримають збільшення. Це буде залежати від  розміру ЄСВ, який сплачується, та стажу", - уточнила вона.

Міністерка також підкреслила, що великі пенсії не будуть скорочувати. Крім того, Жолнович анонсувала пенсійну реформу, яку повинна ухвалити ВРУ.

Запуск пенсійної реформи може відбутися вже у 2025 році. Про це йдеться у законопроєкті "Про державний бюджет України на 2025 рік", який уряд доопрацював і направив для другого читання у парламенті. У пункті 31 цього законопроєкту доручається Кабінету міністрів України "здійснити заходи щодо запровадження з 1 липня 2025 року пенсійної реформи". В уряді та парламенті вже давно обговорюють необхідність запровадження накопичувальної пенсійної системи на додаток до солідарної, яка наразі діє в Україні.

Зокрема, пропонується частину Єдиного соціального внеску (ЄСВ), сплачуваного роботодавцями (22% від зарплати), спрямовувати на накопичувальний рахунок працівника. Також планується доповнювати цей рахунок добровільними внесками та внесками від держави. Проте існують й інші варіанти. У Верховній Раді ще в квітні 2023 року був зареєстрований законопроєкт № 9212 "Про накопичувальне пенсійне забезпечення" від великої групи депутатів. Але за рік, у квітні 2024 року, він не набрав достатньої кількості голосів у парламенті та був повернутий на доопрацювання. Відповідно, якщо цей законопроєкт буде доопрацьований і повторно внесений на розгляд парламенту, він зазнає суттєвих змін. Згідно з тією редакцією, яка наразі є на сайті Верховної Ради, пропонується роботодавцям перераховувати частину коштів ЄСВ працівників, які ще не досягли 55-річного віку, на їхні накопичувальні рахунки у такій пропорції:

  • на перший рік — 1% (з 22% ЄСВ)
  • на другий рік — 1,5%
  • на третій рік — 2%

Ці кошти стають власністю особи, на ім’я якої відкрито накопичувальний рахунок, а спадкоємці зможуть їх отримати у разі її передчасної смерті. Одночасно передбачається, що накопичувальні рахунки "на паритетних засадах" у перші три роки також поповнюватиме держава — до 3% від розміру середньої зарплати. У законопроєкті також зазначено, що першого року існування такої системи держава витратить на це майже 31 млрд грн.

Працівник також зможе додатково вносити власні кошти на накопичувальні рахунки, щоб забезпечити вищу майбутню пенсію. А накопичені на рахунках кошти планують інвестувати, щоб вони зростали, перекриваючи темпи інфляції.

Крім того, Мінсоцполітики розробило свій законопроєкт, який поки що не був внесений на розгляд парламенту. Згідно з ним, накопичувальну пенсійну систему планується запровадити з 1 січня 2026 року. У цьому законопроєкті передбачені інші розміри та джерела внесків на накопичувальні рахунки працівників:

  • на перший рік — 1% з ЄСВ та 1% з ПДФО (податок на доходи фізичних осіб)
  • на другий рік — 2% з ЄСВ та 2% з ПДФО
  • на третій рік та надалі — 3% з ЄСВ та 3% з ПДФО

Ці кошти сплачують роботодавці за працівників до досягнення ними 55-річного віку.