середа15 січня 2025
podrobnosti.org.ua

Нові податки для ФОП у 2025 році: які зміни очікують та хто понесе більші витрати.

В Україні з 1 січня підвищаться податки для фізичних осіб-підприємців (ФОП) та зміняться правила їх нарахування. "Спрощенці" будуть зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) і військовий збір. Податки потрібно буде сплачувати навіть у випадку, якщо доходу не буде.
Новые налоги для ФОП в 2025 году: какие изменения ждут и кто окажется с увеличенными выплатами.
_kartka_oplata_onlayn_noutbuk_gettyimages_1505767346_a7f9168ad6a96d405e60534c5ed39834_650x410_03.01.25

Про те, на скільки збільшаться податки для ФОПів та коли їх необхідно сплачувати – дізнайтеся в огляді журналіста РБК-Україна Аліка Сахна. Цю інформацію повідомляють Контракти.UA.

У 2025 році для ФОПів знову стане обов'язковою сплата ЄСВ, яку з весни 2022 року перевели на добровільну основи. Тепер сплата єдиного соціального внеску в Пенсійний фонд не буде добровільною, навіть якщо фактичний дохід відсутній, ЄСВ доведеться сплачувати.

Це нагадує ситуацію кілька років тому, коли сплата єдиного соціального внеску також була добровільною для підприємців без доходу. Багато людей тоді тримали ФОПи, не закриваючи їх, оскільки не потрібно було нічого сплачувати. Проте з 2017 року ЄСВ знову почали нараховувати, навіть якщо у ФОПу не було доходу.

Як зміняться податки у новому році

У 2025 році податки для фізичних осіб-підприємців зростуть на кілька тисяч гривень. Наприклад, для ФОПів на першій групі єдиного податку сума сплати залишиться на тому ж рівні (302,80 гривень), але до цього додадуться обов’язкова сплата ЄСВ та військового збору.

ФОПи на I групі у 2024 році:

  • єдиний податок 302,80 гривень (обов'язкова сплата);
  • ЄСВ 1760 гривень (добровільна сплата).

ФОПи на I групі у 2025 році:

  • єдиний податок 302,80 грн (обов'язкова сплата);
  • ЄСВ 1760 грн (обов'язкова сплата);
  • військовий збір 800 грн (обов'язкова сплата).

Щомісячне податкове навантаження для ФОПів на першій групі зросте на 2560 гривень. За квартал ця сума складе 7680 гривень, а щорічно – 30 720 гривень.

ФОПи на II групі у 2024 році:

  • єдиний податок 1420 грн (обов'язкова сплата);
  • ЄСВ 1760 грн (добровільна сплата).

ФОПи на II групі у 2025 році:

  • єдиний податок 1600 грн (обов'язкова сплата);
  • ЄСВ 1760 грн (обов'язкова сплата);
  • військовий збір 800 грн (обов'язкова сплата).

Таким чином, податки складуть 4160 грн на місяць, що майже втричі більше, ніж у 2024 році. У квартальному вимірі це – 12 480 гривень, а за рік – 49 920 грн.

ФОПи на III групі у 2024 році:

  • єдиний податок – 5 або 3 відсотки плюс ПДВ від доходу (обов'язкова сплата);
  • ЄСВ 1760 грн (добровільна сплата).

ФОПи на III групі у 2025 році:

  • єдиний податок – 5 або 3 відсотки плюс ПДВ від доходу (обов'язкова сплата);
  • 1% військовий збір від доходу (обов'язкова сплата);
  • 1760 грн ЄСВ (обов'язкова сплата).

Крім того, з 2025 року всім підприємцям, за винятком тих, хто працює в зонах бойових дій, буде потрібно забезпечити можливість безготівкового розрахунку (POS-термінал). Пільга для підприємців у населених пунктах з населенням менш як 5 тисяч осіб більше не діятиме. Також скасовано мораторій на документальні планові перевірки для всіх ФОПів.

Якщо підприємець не бажає сплачувати внески або звітувати, є два варіанти: закрити ФОП або перейти на загальну систему оподаткування, де діє правило – за відсутності доходу податки не сплачуються. Ті, хто не хоче виконувати ці зобов’язання, повинні звернутися до податкової з заявою про припинення діяльності або зміну системи оподаткування.

Ліміти, пільги та штрафи по сплаті військового збору

Фізичні особи-підприємці (ФОПи) на спрощеній системі оподаткування І, II та IV групи зобов'язані щомісячно сплачувати військовий збір авансом в розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року. Оскільки ФОПи почнуть сплачувати ВЗ з 1 січня 2025 року, ця сума становитиме для них 800 грн.

Податкова автоматично нараховуватиме військовий збір на двадцяте число кожного місяця. Якщо ця дата припадає на вихідні, оплату потрібно здійснити до їх початку. Наприклад, ФОПи першої, другої та четвертої груп мають сплатити військовий збір за доходи грудня до 20 січня. Оскільки цього року 20 січня припадає на неділю, крайній термін оплати переноситься на п’ятницю, 17 січня.

ФОПи на третій групі повинні почати сплачувати ВЗ за підсумками першого кварталу 2025 року (до 20 квітня). Цей збір становитиме 1% від оборотних коштів. Військовий збір також сплачуватимуть юридичні особи на третій групі спрощеної системи оподаткування.

За несвоєчасну або неповну сплату військового збору ФОПами І, II та IV групи (пізніше за 20 число місяця) передбачено штраф у розмірі 50% від суми ВЗ, тобто з 1 січня нового року ця сума становитиме 400 гривень.

ФОПи першої, другої та четвертої груп звітуватимуть про військовий збір як окремий рядок у річній декларації. Подати звітність за 2025 рік їм потрібно буде лише в січні-лютому 2026 року. Натомість ФОПи третьої групи вперше подадуть декларацію та сплатять військовий збір вже у квітні-травні 2025 року за підсумками першого кварталу 2025 року. За результатами 2024 року звітність здійснюється за старими правилами, без обов’язку сплати військового збору.

Особливості сплати ЄСВ

З 2025 року підприємці будуть зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок поквартально – у місяці, що слідує за закінченням кварталу.