Курс валют в Україні: гривня досягла рекордно низького рівня щодо долара. Більше того, експерти прогнозують подальшу девальвацію гривні. Про це повідомляє Контракти.UA.
Що очікувати в найближчий тиждень січня – в ексклюзиві ТСН.UA.
Протягом грудня минулого року курс готівкового долара зріс на 60 коп. у продажу та на 40 коп. у купівлі. За весь 2024 рік готівковий долар подорожчав на 4,30 грн у продажу і на 4,10 грн у купівлі. На чорному ринку долар також лише дорожчав. За тиждень з 30 грудня по 5 січня курс зріс на 35 коп. до 42,65 грн/долар. У купівлі на тижні був мінімум 1 січня: лише 42 грн/долар (-32 коп.) і максимум 5 січня: 42,45 грн/долар (+13 коп. за тиждень). Національний банк завершив минулий рік рекордним курсом у 42,04 грн/долар, згодом знизив його до 41,97, але на п’ятницю, 3 січня, знову було 42,04. На понеділок, 6 січня, регулятор встановив офіційний курс 42,09 грн/долар (+15 коп. за тиждень).
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин зазначив, що тиждень між груднем і січнем був спокійним у порівнянні з попереднім, коли Національний банк продав з резервів валюти на 1,6 млрд доларів, що є більше, ніж зазвичай за місяць. За словами експерта, таких значних витрат з резервів НБУ в січні не повинно бути.
"За грудень НБУ продав 5,284 млрд доларів з резервів, що є рекордним місячним обсягом в історії, саме тому курс гривні не обвалився, а лише підвищився понад 42 грн/долар – аналізує Андрій Шевчишин. – Чи можемо ми дозволити такі витрати – так. На кінець року валютні резерви склали 42,8 млрд доларів, це достатньо. Основні продажі були для того, аби задовольнити попит на валюту імпортерів, населення і державних компаній (тут також оборонка)".
Чого очікувати від курсу валют
Експерти прогнозують подальшу девальвацію гривні на цьому тижні, а січень може стати критичним: стане зрозуміло, чи гривня дешевшатиме поступово, чи станеться різке падіння курсу нижче 43 грн за долар.
На думку члена економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, тренд на девальвацію проявляється у діях Нацбанку, який встановив на понеділок, 6 січня, помітно нижчий офіційний курс гривні, ніж перед вихідними.
"Офіційний курс є орієнтиром для міжбанківського ринку, – аналізує Олег Пендзин. – Готівковий курс більше залежить від попиту на валюту з боку населення, який у новому році поки що незначний. На поточному тижні очікуються продажі великих обсягів валюти Міністерством фінансів для фінансування соціальних виплат, тому регулятор ще здешевить гривню, що вплине на міжбанк і готівковий ринок. Але ненабагато, середній курс продажу не перевищить 42,60 грн/долар".
Андрій Шевчишин зазначив, що наразі пропозиція валюти на міжбанку зменшилась на 30%, а попит – на 70%, тому немає ажіотажу і на готівковому ринку.
"На тижні з 6 по 12 січня очікується пожвавлення ділової активності, а на готівковому ринку поки продовжиться тиша. Важко сказати, скільки це триватиме, але в середньому долар не буде дешевше 42,50 грн у готівковому продажу"
Економіст Андрій Забловський зазначив, що курсовий коридор поступово зміщується вгору, він вже тримається помітно вище 42 грн/долар на міжбанку. Очевидно, що відбувається повільна девальвація гривні, яка продовжиться і на готівковому ринку. Експерт акцентував увагу: поки триває перехідний період від свят до збільшення ділової активності, важко сказати, чи буде на цьому тижні подорожчання долара вище нинішніх 42,55 грн за одиницю, чи даний середній курс утримається ще якийсь час.
Продавати чи купувати валюту
Експерти підсумували минулий рік у своїх рекомендаціях щодо використання різних фінансових інструментів для інвестицій. Олег Пендзин, який є прихильником інвестицій у гривню, навів такі цифри.
"Рік тому один долар готівкою коштував у середньому 38 гривень, зараз – 42,50, курс купівлі тепер 41,80-42,30 грн/долар. Таким чином, прибуток за рахунок зростання курсу склав 3,80-4,30 грн на доларі або 10-11% річних. Торік середній відсоток по гривневих депозитах становив 13-14%, а по державних цінних паперах у гривні (ОВДП) доходив до 20%. Отже, інвестиції в гривню були вигіднішими".
На поточний рік ситуація інша: відсотки за вкладами менші, 11-11,5% річних для короткострокових депозитів терміном на три місяці, а податок на прибуток більший. Проте, на думку Олега Пендзина, у перші три місяці року зростання курсу долара не перевищить 43,5 грн/долар. Це у межах 2%, тому очевидно, що навіть депозити, не кажучи вже про ОВДП, принесуть за три місяці більший прибуток, ніж купівля валюти зараз.
Андрій Забловський звернув увагу на різні тенденції курсу долара та євро: якщо американська валюта дорожчає стосовно гривні, то європейська дешевшає.
"Є ряд економічних і політичних причин для здешевлення євро, Україна на це ніяк не впливає, оскільки курс гривні прив’язаний до долара, а не до євро. Тому, якщо євро падає до долара, то автоматично – і до гривні"
За прогнозом Забловського, євро може ще здешевшати, але паритету, коли за 1 євро даватимуть 1 долар, поки не очікується. Тому євро наразі привабливий для тих, хто купуватиме євровалюту не з метою отримання прибутку, а щоб у майбутньому витрачати її в країнах ЄС: для навчання, лікування, подорожей тощо.
Андрій Шевчишин констатував: українці торік купили готівкової валюти на 11 млрд доларів більше, ніж продали, втричі перевищив