Як повідомляє Укрінформ, Свято Миколи Зимового – це важлива подія передріздвяного періоду: воно немов відкриває двері до наступних зимових святкувань: світлого Різдва Христового та Нового року.
Святий Миколай був єпископом у м. Мирі (Лікія, Туреччина) в IV столітті. За його життям, він народився в християнській родині і з раннього дитинства проявляв особливу побожність, ставши священником у 19 років. Під час свого життя він славився примиренням ворогів, захистом невинно засуджених і всебічною допомогою знедоленим. З покоління в покоління передавалася легенда, що за свої добрі вчинки святий після смерті отримав від Бога дар невидимо перебувати серед людей, чинити справедливість і допомагати в біді. Цього святого здавна вважають чудотворцем. Його мощі з 1047 року й до сьогодні спочивають в італійському місті Барі, куди вони потрапили після турецького завоювання Лікії.
На українські землі шанування святителя Миколая прийшло разом із християнством і здобуло значне поширення. Наприклад, лише в Києві були відомі кілька чудотворних ікон святого. Найвідоміші та найдавніші з них – образ Миколая Мокрого в Софії Київській, образи Миколая Доброго, Миколая Притиска та Миколая Набережного в парафіяльних Микільських церквах Подолу. Відомо, що святого особливо шанували запорозькі козаки.
Першими помічниками святителя Миколая вважаються мореплавці та мандрівники.
День святого Миколая в Україні є особливо очікуваним дитячим святом. Діти знали, що вночі святий Миколай спускається з неба і залишає всім слухняним діткам під подушкою подарунки, а неслухам – різочки. Проте, цього майже ніколи не відбувається.
На Зимового Миколая було заведено працювати на благо інших, особливо бідних і сиріт, але нічого не робити для себе. Того дня починали підготовку до Різдва.
У цей час зима остаточно встановлює свої права. Як говорить відоме прислів’я: «Миколай бородою трусе – дорогу стеле».
Варто нагадати, що Православна церква України 1 вересня 2023 року, з початком церковного новоліття, перейшла на новоюліанський календар. Тож День святого Миколая відтепер святкують 6 грудня, Святвечір – 24 грудня, Різдво Христове – 25 грудня, Богоявлення (Водохреще) – 6 січня.
Водночас у ПЦУ підкреслили, що перехід церков на юліанський календар є добровільним, і те, що певні парафії та монастирі залишаються на старому стилі, не повинно бути приводом для суперечок. Тому деякі українці продовжують святкувати День святого Миколая не 6 грудня, а за традицією – 19-го.
Щодо святкових заходів у столиці в цей день, то, як і минулого року, Рада оборони Києва ухвалила рішення про заборону масових заходів на Різдво та Новий рік. Головну ялинку України, як і в попередні роки, встановлено коштом меценатів. Урочисте відкриття заплановане традиційно на День святого Миколая, 6 грудня. Біля ялинки буде розміщена фотозона та кілька будиночків для продажу виключно сувенірної продукції. Масових заходів, ярмарків або інших розваг на Софійській площі не передбачено.
Фото: Artanika/Depositphotos