Виставка, що включає майже сорок полотен з музею Ханенків, була урочисто відкрита за участю міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького та міністра культури і національної спадщини Польщі Ганни Врублевської, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Відкриваючи експозицію, Точицький підкреслив, що, отримавши запрошення від міністерки Врублевської, він ані на мить не сумнівався у своєму візиті до Варшави. За його словами, ця виставка має багато символічного значення.
3 У Варшаві відкрилася виставка картин з музею Ханенків / Фото: Юрій Банахевич, Укрінформ 4 5 6 7 8 9 0 1 2«Символічно, що цей замок (Королівський замок у Варшаві – ред.) був зруйнований і відновлений. Це демонструє всім європейцям, що означає любити і захищати свою історичну спадщину. Символічно, що польська нація в перші дні агресії ні на мить не вагалася у допомозі Україні. Також символічно, що пані директорка (музею Королівського замку - ред.) жодної миті не сумнівалася у збереженні частини картин родини Ханенків», - наголосив український міністр.
Він зазначив, що головним є те, що Україна, за підтримки Польщі, вистояла і допомагає показати світу, що «культура важлива під час війни».
3«І ми разом відбудуємо Україну, адже це важливо не лише для України та Польщі, але й для Європи і світу», - підкреслив Точицький.
У свою чергу, Врублевська зазначила, що це – виставка шедеврів надзвичайної художньої та історичної цінності. Вона охарактеризувала її організацію як «акт солідарності та взаємної підтримки (з Україною – ред.) у цей складний період, що стало основою єдності між народами». За її словами, мистецтво завжди було універсальною мовою, що перевершує географічні, політичні та культурні бар'єри.
4«Сьогодні, коли Україна бореться за свою свободу і майбутнє, ми повинні нагадувати світу, що в серці цієї боротьби також лежить прагнення зберегти національну спадщину, безцінне свідчення історії, ідентичність і людську геніальність», - підкреслила польська міністерка.
Вона запевнила, що для польської сторони дуже важливо допомогти зберегти ці художні шедеври, одночасно надаючи можливість польським глядачам насолодитися ними. Врублевська також наголосила, що спільна організація цієї виставки є свідченням того, що культура «може бути мостом, який єднає наші народи».
«Польща та Україна мають довгу і складну історію, але сьогодні ми стоїмо пліч-о-пліч, усвідомлюючи нашу спільну відповідальність за майбутнє Європи», - зазначила польська міністерка.
Виставку 37 полотен під назвою «Кабінет європейського мистецтва» з Національного музею мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків у Києві шанувальники мистецтва зможуть переглянути у Варшаві з 6 грудня по 30 березня наступного року. Експозиція в Королівському замку у Варшаві є однією з подій, організованих у зв'язку з головуванням Польщі в Раді ЄС, що відбудеться в першій половині 2025 року.
Ця виставка, яка представляє важливий фрагмент європейської частини колекції музею, стане першою великою презентацією колекції Ханенків за межами України. На виставці в Королівському замку, поряд з картинами Рубенса, Беллотта, Вернета та Хуана де Сурбарана, буде представлено кілька чудових полонік, таких як портрет Станіслава Августа в одязі Генріха IV. Також буде можливість оглянути дві картини з колекції останнього короля, які до недавнього часу вважалися втраченими. Представлена колекція творів з Музею Ханенків у Києві походить з раніше створених кабінетів мистецтва.
Колекція, яку з 70-х років XIX століття збирали Богдан і Варвара Ханенки, згідно з їх волею, мала бути доступною для широкого загалу і повинна була навчати через творчість. Вона нині вважається найкращою колекцією зарубіжного мистецтва в Україні. Богдан Ханенко (1849–1917) був юристом, власником цукрових заводів і великим шанувальником мистецтва. Наприкінці XIX - на початку XX століття, разом із дружиною Варварою, він зібрав колекцію картин, скульптур та виробів декоративно-прикладного мистецтва, створивши найбільший та найцінніший збір шедеврів в Україні. Цю колекцію можна порівняти з іншими великими колекціями, що формувалися в той самий час у Парижі чи Відні.
Як повідомлялося, 10 жовтня 2022 року, внаслідок серії ракетних атак на Київ, будівля музею Ханенків була значно пошкоджена. Лише завдяки завчасному захисту експонатів музею, вжитому його працівниками, вдалося уникнути втрат у колекції.