среда09 октября 2024
podrobnosti.org.ua

РФ заявляє про розшук ветерана дивізії СС «Галичина», який був у парламенті Канади під час візиту Зеленського

19:57 22-08-2024
Раніше канадська влада відмовила у видачі 99-річного Ярослава Гуньки, пославшись на відсутність договору про екстрадицію між двома країнами

Генпрокуратура Росії заявила, що оголосила в міжнародний розшук ветерана дивізії СС «Галичина» Ярослава Гуньку, який виступав у парламенті Канади під час візиту Володимира Зеленського. Про це відомство заявило 22 серпня.

Раніше канадська влада відмовила у видачі 99-річного Гуньки, пославшись на відсутність договору про екстрадицію між двома країнами.

«Попри небажання деяких країн боротися з нацизмом, Генпрокуратурі вдалося досягти позитивного рішення про включення Хунки до бази даних Інтерполу», – заявили в Генпрокуратурі РФ.

Радіо Свобода не вдалося підтвердити дані про розшук Гуньки в публічній базі даних Інтерполу.

Слідчий комітет Росії у жовтні минулого року звинуватив Гуньку в геноциді мирного населення на території Української РСР під час Другої світової війни. Стверджувалося, що з 23 по 28 лютого 1944 року Гунька та його товариші по службі вбили не менше 500 громадян СРСР. МВС Росії оголосило їх у федеральний розшук.

Після виступу президента України Володимира Зеленського в Палаті громад у вересні 2023 року канадські законодавці аплодували 98-річному Ярославу Гуньку стоячи. Спікер Палати громад канадського парламенту Ентоні Рота представив присутнім Гунька, запропонувавши привітати його як «героя Другої світової війни», і відзначив його за боротьбу за незалежність України проти росіян.

Декілька правозахисних та єврейських організацій засудили виступ і овацію. Крім того, виступ активно використовується російською пропагандою. Російський посол в Оттаві Олег Степанов заявив, що вимагатиме від Канади роз’яснень того, що сталося.

Українська дивізія «Галичина», або 14-а гренадерська дивізія фронтових військ СС «Галичина», входила у склад військ «Ваффен СС» Німеччини у 1943–1945 роках і була, за ідеєю, військовим, а не каральним формуванням. Про її створення 28 квітня 1943 року оголосила німецька окупаційна влада на території Східної Галичини, яка тоді входила до складу німецького Генерал-губернаторства (схід і захід України мали різний окупаційний режим у роки Другої світової війни).

Дивізія входила до структури не загальних СС (Allgemeine SS), які брали участь у Голокості й інших каральних операціях на окупованих територіях, а до так званих Військ СС (Waffen SS) і була призначена для бойових дій на фронті поруч із Вермахтом.

Форум