США раніше частково дозволили Збройним силам України завдавати ударів по військових цілях на території Росії, використовуючи американське озброєння. Втім, після прибуття винищувачів F-16 до України позиція Сполучених Штатів залишилася незмінною, сказав речник Держдепартаменту США Метью Міллер на брифінгу 5 серпня.
«Моя відповідь не змінилася, а саме: ми продовжуємо дивитись на потреби українських військових, оцінюємо безпекову ситуацію та намагаємося реагувати на їхні потреби. І це процес, який відбувається із самого початку і до сьогодні», – заявив речник.
Міллер додав, що США можуть змінити рішення в залежності від ситуації на полі бою.
Щодо можливості країн НАТО збивати російські ракети над Україною речник Держдепу відповів, що це «рішення, яке мають прийняти члени НАТО колективно».
У травні видання Politico з посиланням на неназваних американських чиновників повідомило, що адміністрація президента США Джо Байдена негласно надала Україні дозвіл на удари по військових цілях на території Росії з використанням зброї, наданої США, але виключно в районі Харкова. «Щоб Україна могла завдати удару у відповідь по російських військах, які завдають удару або готуються завдати його», – сказав виданню американський чиновник.
Джерела видання уточнили, що політика, яка дозволяє завдавати ударів на великі відстані всередині Росії, «не змінилася». Раніше очільник Пентагону Ллойд Остін висловив очікування, що Україна не буде застосовувати американську зброю за межами країни.
Скасування обмежень на удари України по території Росії підтримали президент Франції Емманюель Макрон, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ, президент Латвії Едгарс Рінкевичс, міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен, прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала.
Влада РФ неодноразово заявляла, що такі удари призведуть до ще більшої ескалації конфлікту. Президент Росії Володимир Путін 28 травня попередив про «серйозні наслідки», якщо країни Заходу дозволять Україні використати свою зброю для ударів по Росії.